Share

مجتبا یوسفی‌پور ـ بالاخره در آخرین روزهای سال ۸۹ تکلیف برنامه‌ی اکران نوروزی امسال سینمای ایران مشخص شد. پنج فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته‌ی اصغر فرهادی در گروه سینمائی استقلال، «اخراجی‌ها ۳» ساخته‌ی مسعود ده نمکی در گروه آفریقا، «یکی از ما دو نفر» ساخته‌ی تهمینه میلانی در گروه عصر جدید، «زن‌ها شگفت‌انگیزند» ساخته‌ی مهرداد فرید در گروه آزادی و «سه درجه تب» ساخته‌ی حمیدرضا صلاحمند در گروه قدس از روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ۸۹ اکران نوروزی امسال را آغاز کردند.

با پایان یافتن جشنواره‌ی فیلم فجر زمزمه‌ها برای انتخاب فیلم‌های نوروزی آغاز شد. فیلم‌هایی چون «شیش و بش»، «ورود آقایان ممنوع» و «جرم» از گزینه‌هایی بودند که زمزمه‌ی اکران آن‌ها در نوروز ۹۰ به گوش می‌رسید. در ‌‌نهایت «شیش و بش» و «جرم» به علت عدم صدور پروانه نمایش، امکان اکران نوروزی را از دست دادند و سازندگان فیلم «ورود آقایان ممنوع» نیز صلاح دیدند که فیلمشان را در تابستان به روی پرده ببرند و در رقابت نفس‌گیر نوروزی وارد نشوند.

از میان فیلم‌های نوروزی امسال، دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «اخراجی ها۳» بیشترین امید را دارند که شاید بتوانند عنوان پرفروش‌ترین فیلم نوروز و شاید حتی پرفروش‌ترین فیلم سال را به دست آورند.

فیلم‌ها:


سه فیلم از پنج فیلم اکران نوروز امسال در ژانر کمدی قرار دارند. «زن‌ها شگفت انگیزند» و «سه درجه تب» دو فیلم کمدی هستند که به ناگاه و بدون سروصدا نامشان در فهرست فیلم‌های نوروزی قرار گرفت.
«زن‌ها شگفت انگیزند» بر اساس خلاصه داستان منتشر شده توسط سازندگانش، داستان سه زن از سه طبقه‌ی مختلف اجتماعی با بازی افسانه بایگان، بهاره رهنما و الهه حصاری است که به خودآگاهی مشترکی می‌رسند. از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به حمید گودرزی و جمشید هاشم‌پور اشاره کرد. این چهارمین فیلم مهرداد فرید در مقام کارگردان است که پیش از این فیلم‌های «آرامش در میان مردگان»، «هم‌خانه» و «از ما بهترون» را ساخته بود.

«سه درجه تب» دیگر کمدی نوروزی امسال داستان دختری را روایت می‌کند که بعد از یک عمل جراحی بینی اقدام به تعویض شناسنامه می‌کند و درمی‌یابد که در شناسنامه‌ی تازه‌اش نام مردی به عنوان همسرش درج شده است. رضا عطاران، الهام حمیدی، محمدرضا شریفی نیا و علی صادقی بازیگران اصلی این فیلم هستند. حمیدرضا صلاحمند کارگردان فیلم پیش از این فیلم‌های «زمانه» و «نیش زنبور» را ساخته که «نیش زنبور» توانست در زمان اکران از استقبال خوب تماشاگران برخوردار شود.
تهمینه میلانی که سال‌های گذشته با فیلم‌هائی چون «آتش بس»، «تسویه‌حساب» و «سوپر استار» توانسته بود به موفقیتی نسبی در گیشه دست یابد، نوروز امسال فیلم «یکی از ما دو نفر» را روانه سینما‌ها کرده است. بهرام رادان، آنا نعمتی و ساراخوئینی‌ها بازیگران اصلی فیلم هستند. فیلم داستان دو آرشیتکت را روایت می‌کند که از دو دنیای متفاوت می‌آیند و جهان‌بینی و دیدگاه متفاوتی دارند.
دو فیلم دیگر نوروز امسال نیازی به معرفی ندارند.

«جدایی نادر از سیمین» ساخته‌ی اصغرفرهادی، فیلم برگزیده‌ی جشنواره برلین امسال است. لیلا حاتمی، پیمان معادی، شهاب حسینی و ساره بیات بازیگران اصلی این فیلم هستند. خلاصه داستان فیلم اینگونه است که سیمین (لیلا حاتمی) قصد دارد از نادر (پیمان معادی) جدا شود چراکه می‌خواهد از کشور برود، در حالی که نادر به خاطر بیماری پدرش مخالف مهاجرت است. ترمه (سارینا فرهادی) دختر این زوج است که سرگردان میان این پدر و مادر مانده است. سیمین خانه را ترک می‌کند و نادر برای مراقبت از پدرش ناچار می‌شود زن جوانی (ساره بیات) را استخدام کند. ورود مستخدم جوان به خانه اتفاقات ناگواری را به همراه دارد.


و در ‌‌نهایت «اخراجی‌های ۳» ساخته‌ی مسعود ده نمکی دیگر کمدی نوروزی است که با توجه به فروش بالای دو قسمت قبلی‌اش به‌ویژه «اخراجی‌های ۲» و تبلیغات گسترده و حمایت تلویزیون، از مهم‌ترین گزینه‌های فروش بالا در سال ۹۰ است. فیلم تقریبا توسط‌‌ همان عوامل دو قسمت قبل ساخته شده و داستان اشاره‌های مستقیمی به دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران و نامزدهای انتخاباتی دارد. سال‌ها پس از جنگ، اخراجی‌ها به شهر بازگشته‌اند. انتخابات ریاست جمهوری است و حاجی گرینوف در حالی نامزد انتخابات شده که رقیب قدری به نام مهندس دباغ با بازی رضا رویگری دارد.

رقابت در فروش

با گذشت حدود یک هفته از آغاز اکران فیلم‌ها و بر اساس گزارش «برنامه سینمایی هفت» رقابت اصلی میان دو فیلم «اخراجی های۳» و «جدایی نادر از سیمین» است.

بعد از اعلام فهرست فیلم‌های اکران نوروز، برخی اعتقاد داشتند که دولت با حذف فیلم‌هایی که بالقوه می‌توانستند رقیبی برای «اخراجی‌ها» باشند و بر فروش آن تاثیر بگذارند، سعی در حمایت از این فیلم کرده است. اتفاقی که دو سال پیش در هنگام اکران «اخراجی‌های۲» نیز افتاد. آن زمان فیلم «درباره‌ی الی» ساخته‌ی قبلی اصغر فرهادی که در فهرست فیلم‌های نوروزی قرار داشت، در لحظه‌ی آخر به تصمیم معاونت سینمائی از نمایش عمومی‌اش در نوروز جلوگیری شد. در آن زمان بسیاری اعتقاد داشتند که اگر این فیلم در نوروز اکران می‌شد می‌توانست رقیبی جدی برای «اخراجی‌ها۲» باشد و شاید مانع از فروش نجومی آن فیلم شود. حال باید دید نوروز امسال کدامیک از این دو فیلم می‌توانند عنوان «پرفروش‌ترین» را به دست بیاورند تا بدین وسیله بتوان درستی این نظر را سنجید.

از سوی دیگر «اخراجی‌های ۳» از نخستین روز شروع تولید خبرساز بوده است. خبرهایی مانند عدم همکاری بازیگرانی چون «ارژنگ امیرفضلی» با پروژه، بستن اتوبان‌های تهران برای فیلمبرداری، مرگ یکی از هنروران در هنگام فیلمبرداری و بالاخره داستان جنجالی فیلم که با تلاش برای نشان دادن خود به‌عنوان فیلمی سیاسی، سعی در تبلیغ به نفع جناح حاکم و نیش و کنایه زدن به نامزدهای جناح‌های مخالف به‌ویژه «موسوی» و «کروبی» دارد، همه باعث می‌شدند تا فیلم در کانون خبرهای سینمائی روز قرار بگیرد. در جشنواره‌ی فیلم فجر امسال، بعد از برخورد منفی منتقدان و هو کردن دیگر فیلم سفارشی جشنواره «پایان‌نامه» در سالن رسانه‌ها، به ناگاه به بهانه‌ی آماده نشدن نسخه‌ی نهایی، فیلم «اخراجی‌های۳» از جشنواره بیرون کشیده شد و سازندگان از نمایش آن در سالن رسانه‌ها خودداری کردند که برخی دلیل آن را هراس دست‌اندرکاران این فیلم از بازخوردهای مشابه فیلم «پایان نامه» می‌دانند.

با بیرون آمدن نخستین نقد‌ها و عکس‌ها از فیلم «اخراجی های۳» ، بلافاصله شباهت‌های فیلم و شوخی‌هایش با حوادث سیاسی دو سال گذشته توجه همه را جلب کرد و بسیاری تصمیم به تحریم این فیلم گرفتند. موج تبلیغات منفی علیه فیلم در فضای وب آغاز شد و کم کم به شبکه‌های اجتماعی چون «بالا‌ترین» و «فیس بوک» هم رسید. کاربران در فیس بوک صفحاتی با عنوان «تحریم فیلم اخراجی‌ها» و «حمایت از «جدائی نادر از سیمین» به منظور شکستن رکورد «اخراجی‌ها» راه‌اندازی کردند که تاکنون در مجموع در حدود سی هزار عضو از آن‌ها حمایت کرده‌اند.


اما واکنش‌های منفی نسبت به فیلم تنها در حد «فیس بوک» باقی نماند. مهدی خزعلی در وب سایتش در مطلبی با عنوان «کمک به اخراجی‌ها را حرام می‌دانم» با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام، از همکاری و حمایت این فیلم به مشابه شریک شدن در ظلم نام برد. او با اشاره به عکس‌های مراسم نمایش خصوصی فیلم و حضور بازیگران زن با آرایش و حجابی نه چندان سخت بر صحنه، به دوگانگی برخورد حکومت و افرادی چون ده‌نمکی اشاره می‌کند و می‌نویسد: «اگر با این حجاب عکس هاشمی و موسوی را در دست داری، جنجال می‌کنند که طرفداران این‌ها بی‌دین و بی‌حجابند، و اگر عکس این‌ها را در دست بگیری، دوربین‌ها شکارت می‌کنند و بار‌ها از سیمای ملی پخش می‌شود.»

این تبلیغات گویا تا حدودی تاثیر خود را گذاشته است. بنا به گزارش «برنامه سینمایی هفت» در نخستین روز‌ها، «جدائی نادر از سیمین» با وجود داشتن تعداد سینمای کمتر نسبت به «اخراجی‌ها» توانسته از فروش بهتری برخوردار شود.

از سوی دیگر مسعود ده نمکی که همیشه برای دفاع از خود، عقیده و فیلمش از سیاست حمله استفاده می‌کند در وبلاگش این برخورد‌ها را بی‌پاسخ نگذاشت. او از «مهدی خزعلی» با عنوان «یکی از آقازاده هائی که احتمالاً اخراجی‌ها پر منافع او را گرفته» نام می‌برد و حمله‌ای علیه او تدارک می‌بیند. او در مطلبی دیگر نگاه‌های منفی منتشر شده بر فیلمش در خبر آنلاین و اخبار وب سایت‌هائی چون آفتاب، شفاف‌نیوز و آینده را جریان‌سازی کسانی می‌نامد که در این فیلم «خود و اربابانشان را که با پول بیت‌المال شکم گنده کرده‌اند متهم ردیف اول افکار عمومی دیده و شروع به جریان‌سازی کرده‌اند.»

او برای اینکه بتواند تبلیغات مؤثرتری داشته باشد دست به ابتکار جالبی می‌زند. در یکی از نمایش‌های خصوصی فیلم، جمعی از وبلاگ‌نویسان همفکرش را دعوت می‌کند تا فیلم را دیده و بالطبع در فضای اینترنت معرفی کنند. این دسته از وبلاگ‌نویس‌ها با توجه به نوع نگاه‌شان، فیلم را بسیار پسندیده و مطالبی در تأئید و تمجیدش منتشر کردند. حسین مطلبی نویسنده‌ی وبلاگ «حق‌جو» در رمزگشائی شخصیت‌های فیلم می‌نویسد: «در این میان بیش از همه نقش زن مهندس دباغ مقاربت خاصی با زهرا رهنورد دارد. خود مهندس دباغ هم رفتاری شبیه به موسوی دارد و از طرف دیگر نماینده‌ی شخصیت‌های لیبرال فعال در نظام است». این وبلاگ‌نویس در بخش دیگری از یادداشت خود شخصیت «حاجی گرینف» فیلم با بازی «محمدرضا شریفی نیا» را ترکیبی از «هاشمی رفسنجانی» و «کروبی» می‌داند. رضا استادی، دیگر وبلاگ‌نویس مهمان نمایش خصوصی فیلم، ضمن تائید مشابهت میان شخصیت‌های ذکر شده با مابه‌ازاهای سیاسی‌شان می‌افزاید: ««سید جواد هاشمی» که فرم ریش و موی او در فیلم به شدت یادآور «دکتر محمود احمدی‌نژاد» است. حتی طرفداران او نیز در بخش‌هایی از فیلم، به شدت یادآور طیفی هستند که در شب‌های پیش از انتخابات و در حوالی چهارراه پارک وی برای او تبلیغ می‌کردند.»

با توجه به اینکه در فیلم شخصیتی که جواد هاشمی بازی می‌کند تنها نامزد درستکار، مردمی و مظلوم در میان نامزد‌ها است، بنابراین طبیعی است که فیلم به مذاق طرفداران جناح راست خوش بیاید.
حال با این شرایط اکران نوروزی سینما‌ها در سال نود تبدیل به یک رودررویی سیاسی دیگر گشته است. در سوئی محافظه‌کاران و تندرو‌ها قرار دارند که «اخراجی‌ها» فیلم محبوب‌شان است و در سوی دیگر طرفداران جنبش سبز هستند که «جدایی نادر از سیمین» را برگزیده‌اند تا بدین وسیله از حق خود دفاع کنند.

حال باید منتظر ماند و دید سرانجام کدامیک از این دو پیروز اکران نوروزی امسال خواهند بود.

در همین زمینه:

تیزر فیلم «جدایی نادر از سیمین»

جدایی نادر از سیمین برلیناله را فتح کرد

سبکی تحمل‌ناپذیر هستی
 

Share