Share

کنسرت مهدی ساکی از گروه «کماکان» در برلین با استقبال گسترده‌ای مواجه شد و تعداد زیادی از علاقه‌مندان به حضور در آن پشت درها ماندند.

کماکان آلبوم دوم خود را در برلین اجرا کرد

شنبه‌شب ۲۸ ژانویه در سالن فرهنگی «سایلنت گرین» در منطقه ودینگ، مهدی ساکی به همراه عده‌ای دیگر از هنرمندان ایرانی از جمله سیمین سماواتی، خواننده و آهنگ‌ساز ایرانی‌ـ‌آلمانی کنسرت موسیقی برگزار کردند و دومین آلبوم گروه کماکان را برای نخستین بار اجرا کردند.

مهدی ساکی و گروه کماکان از اقلیت عرب‌زبان در جنوب ایران می‌آیند. آنها در دومین آلبوم خود سنت‌های موسیقیایی ایرانی، عرب و آفریقایی منطقه خودشان در جنوب را با یکدیگر درآمیخته‌اند.

ساکی در این کنسرت علاوه بر ترانه‌های عربی، اشعاری از مولانا، عارف قزوینی و هوشنگ ابتهاج را خواند. سازهای پیانو، کلارینت، ویولنسل، پرکاشن و گیتار قطعات مختلف این کنسرت را همراهی می‌کردند. پیش از ساکی نیز سیمین سماواتی قطعاتی را اجرا کرد.

سالن «سایلنت گرین» که یک مرده‌سوزخانه قدیمی در برلین بوده و اکنون به محل برگزاری رویدادهای فرهنگی بدل شده، در آگهی خود درباره این کنسرت می‌نویسد: «می‌گویند آینده جهان تیره‌و‌تار است. شاید، ولی ما هنوز اینجاییم و با موسیقی پلی می‌سازیم تا به مردمی که خواهان جهانی بهتر هستند، امید ببخشیم.»

استقبال از کنسرت کماکان به حدی بود که علاقه‌مندان زیادی به دلیل پایان‌یافتن صندلی‌ها در سالن کنسرت از ورود به آن بازماندند و بسیاری در سالن کنسرت ایستاده نظاره‌گر این رویداد بودند.

این کنسرت بخشی از برنامه فرهنگی یک‌ماهه «مدرنِ ایرانی» بود که با تلاش موسسه گوته برگزار می‌شود. در این برنامه فرهنگی یک‌ماهه نشست‌های مختلفی برگزار خواهد شد و در آن به فلسفه، هنر و فرهنگ مدرن ایران معاصر پرداخته می‌شود. تا کنون جلساتی با حضور هنرمندان و فیلسوفان و پژوهشگران ایرانی و آلمانی دراین‌باره برگزار شده‌است.

علاوه بر گروه کماکان که از فرهنگ جنوب ایران می‌آیند، هنرمندان موسیقی الکترونیک ایران نیز در هفته جاری رویدادی فرهنگی را در برلین اجرا خواهند کرد.

Share