Share

در حمله کماندوهای آمریکایی به القاعده یمن ده‌ها تن از جمله غیرنظامیان و نیز یکی از کماندوهای ایالات متحده کشته شدند.

یک هلیکوپتر آپاچی آمریکایی در حال شلیک راکت – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کماندوهای آمریکایی، یکشنبه ۲۹ ژانویه در جنوب یمن به القاعده حمله کرد که طی آن ۳۰ تن شامل اعضای القاعده و شهروندان عادی، از جمله ۱۰ زن و سه کودک و نیز یک کماندوی آمریکایی کشته شدند.

این نخستین سرباز آمریکایی بود که تحت فرماندهی دونالد ترامپ در نخستین عملیات ارتش دولت او در یمن کشته می‌شد. این عملیات در منطقه «یکلا» در استان «البیضاء» در قسمت جنوبی یمن انجام شد.

آمریکا از دسامبر ۲۰۱۴ و پیش از آغاز جنگ داخلی و سپس مداخله نظامی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، در یمن عملیات انجام نداده‌بود.

کماندوهای آمریکایی در عملیات اخیر توانستند عبدالرئوف الذهب، یکی از رهبران ارشد القاعده یمن را هدف قرار دهند. القاعده در یکی از کانال‌های تلگرامی رسمی‌اش کشته‌شدن الذهب را تسلیت گفت و او را «جنگجویی مقدس» خواند.

یک دختر هشت‌ساله نیز بر اثر اصابت گلوله به گردنش درگذشت. او فرزند انور العولقی، ایدئولوگ القاعده بود که خود ۲۰۱۱ در حمله پهبادهای آمریکایی کشته شد. العولقی یک شهروند آمریکایی بود.

یک مقام محلی یمن هم که نخواسته نامش فاش شود، گفته که آمریکا با استفاده از هلیکوپترهای آپاچی به یک مدرسه، یک مسجد و یک مرکز درمانی مورد استفاده گروه القاعده نیز حمله کرده‌است. یک شاهد عینی که او نیز نخواست نامش فاش شود، توضیح داد که عملیات با بمباران خانه عبدالرئوف الذهب توسط یک پهباد آغاز شد و سپس هلیکوپترهای آپاچی حمله کردند و چتربازانی بیرون پریدند که همان کماندوهای آمریکایی بودند.

اخبار ضدونقیضی از تعداد اعضای کشته‌شده القاعده در این عملیات مخابره شده و شمار آنها بین ۱۴ تا ۴۱ ذکر می‌شود. اما همه منابع کشته‌شدن ۱۶ غیرنظامی را تأیید کرده‌اند.

Share