Share

فرمانده سپاه پاسداران از «عدم تطابق علوم انسانی اسلامی با حوزه‌های مدیریتی در جامعه» انتقاد کرد.

محمدعلی جعفری به مدت سه سال رئیس مرکز تحقیقات راهبردی سپاه بود

محمدعلی جعفری گفت که بعد از انقلاب فرهنگی تحولی در علوم انسانی انجام نشد و دانشگاه‌ها با همان علوم قبلی به کار خود ادامه دادند و این موضوع باعث شد تا پس از انقلاب «در مسیری انحرافی حرکت کنیم».

در بین سال‌های ۶۲-۱۳۵۹، وقایعی مانند تعطیلی دانشگاه‌ها، پاکسازی شماری از دانشجویان و اساتید و تغییر بودجه‌های درسی دانشگاه‌ها در ایران رخ‌ داد که از آن با عنوان انقلاب فرهنگی و اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها یاد می‌شود. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران در طول یک دهه گذشته کوشید تا پروژه اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها را دوباره پیش ببرد.

اما به گفته جعفری، همچنان ملاک برخی افراد برای علمی بودن نظریات تطابق آن با کتاب‌های غربی و ماتریالیستی است.

به باور فرمانده سپاه اکنون تفکر و اندیشه‌ورزی به شدت مورد نیاز سپاه و انقلاب است.

فرمانده سپاه می‌گوید بر مبنای طرحی از آیت‌الله خامنه‌ای، در سال ۱۳۸۹ معاونت دانش و پژوهش در سپاه ایجاد شد و ۸۵۰ تن در این نهاد مشغول کار شدند.

سپاه پاسداران اعلام کرده بود که هدف از تأسیس این معاونت تقویت و هدایت اعضای این نیرو به سمت دانشگاه‌ها و مراکز علمی است تا در مرحله بعد آنها «به بدنه مدیریت کشور تزریق شوند».

سپاه و ارائه الگوهای اقتصادی

فرمانده کل سپاه در سخنرانی‌اش در جشنواره دانش و پژوهش درباره دلایل حضور سپاه در اقتصاد گفت منظور این نیرو از این فعالیت‌ها ارائه الگویی برای حل مشکلات اقتصادی است و نه کار اقتصادی.

او علاوه بر این با انتقاد از سوءاستفاده از عنوان «اقتصاد مقاومتی» گفت چون این عنوان «شعار روز» است برخی کارها امروز به نام اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود اما نسبتی با آن ندارد.

جعفری در این سخنرانی بوروکراسی را معضلی خواند که امروز سپاه پاسداران را تهدید می‌کند.

سپاه پاسداران از دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی وارد فعالیت اقتصادی شد.

در حال حاضر سپاه پاسداران علاوه بر فعالیت‌های نظامی، حضور گسترده‌ای در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی دارد و برخی قرارگاه‌های این نیرو به صورت تخصصی به موضوعات غیر نظامی می‌پردازند.


بیشتر بخوانید

اعتراض جامعه‌شناسان به اسلامی‌سازی علوم اجتماعی

تیره‌روزی و بهروزی علوم انسانی در ایران

Share