Share

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در دو روز متوالی با رهبران دو کشور جهان در مورد افزایش فشار سیاسی به ایران صحبت کرده است: ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه. ترامپ در گفت‌وگو با ملک سلمان با او توافق کرد که دخالت ایران در امور سایر کشورها باید پایان یابد. با پوتین هم در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد.

بنا به بیانیه‌ای که دفتر مطبوعاتی کاخ سفید شب ۲۹ ژانویه /۱۰ بهمن منتشر کرد، ملک سلمان و دونالد ترامپ در یک گفت‌وگوی تلفنی که بیش از یک ساعت طول کشید توافق کردند که به همراه هم در سوریه و یمن مناطق امن برای پناهندگان ایجاد کنند.

این‌که دو کشور از چه راهکاری برای ایجاد مناطق امن در یمن و سوریه استفاده خواهند کرد مشخص نیست اما در گذشته مناطق امن بدون حضور نظامی یک یا چند کشور حامی در منطقه امن ممکن نبوده است. به این ترتیب، ایجاد پناهگاه‌های امن در یمن که جنگ داخلی نیابتی بین عربستان و ایران در آن در جریان بوده، به احتمال زیاد نیازمند استقرار گسترده نیروهای زمینی ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

بنا به بیانیه کاخ سفید این دو همچنین در مورد «ضرورت پرداختن به فعالیت‌های ایران که منجر به بی‌ثباتی منطقه می‌شود» توافق کردند.

«آژانس مطبوعاتی سعودی»، بدون نام بردن از کشور ایران گزارش داد که پادشاه عربستان و ریاست جمهوری آمریکا برای «مقابله با هرکس که به دنبال بی‌ثبات کردن منطقه و دخالت در امور سایر کشورهاست با هم همکاری خواهند کرد.»

رئیس جمهوری آمریکا و پادشاه عربستان همچنین بر اهمیت دقت نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای با ایران تأکید کردند.

یک روز پیش از این، در ۲۸ ژانویه /۹ بهمن ترامپ و پوتین هم با هم در مورد توافق هسته‌ای و برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگوی تلفنی کردند. دو بیانیه مجزای کاخ سفید و کرملین به جزئیات گفت‌وگوی این دو در مورد برجام اشاره‌ای نکرد.

پیش از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و پوتین، الی لیک، تحلیلگر مسائل امنیتی در روزنامه «بولمبرگ» مقاله‌ای نوشته و گفته که سیاست‌گذاران امنیتی کابینه ترامپ به او گفته‌اند که ترامپ سعی دارد از روسیه بخواهد که از ایران فاصله بگیرد.

لیک می‌نویسد که ترامپ در گفت‌وگو با پوتین تلاش کرده او را به همکاری با آمریکا ترغیب کند: «[ترامپ] می‌خواست پی ببرد که آیا ولادیمیر پوتین آماده است با ایالات متحده برای مقابله با تهاجم ایران در سوریه و خاورمیانه همکاری کند؟»

متیو مک‌اینس، تحلیلگر سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا به الی لیک گفته است که هیچ راهی نیست که آمریکا بتواند ایران را از سوریه بیرون براند اما شاید به کمک روسیه بتواند نفوذ ایران در سوریه را کاهش دهد و این احتمالاً هدفی است که کابینه ترامپ دنبال می‌کند.

در همین زمینه:

ترکیه و روسیه در انتظار اعلام جزئیات طرح «مناطق امن» ترامپ در سوریه

Share