Share

ظریف در پیامی به همایش پانصد و پانزدهمین سال روابط تاریخی ایران و روسیه گفته است روابط دو کشور «عامل مهمی در امنیت، ثبات و توسعه مناطقی چون آسیای مرکزی و خاورمیانه است.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اظهار امیدواری کرده است که روابط ایران و روسیه «در تمامی عرصه‌ها» رشد و گسترش یابد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اظهار امیدواری کرده است که روابط ایران و روسیه «در تمامی عرصه‌ها» رشد و گسترش یابد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در این پیام خود ضمن اشاره به شخصیت‌های ادبی تاریخی ایران و روسیه نوشته است: «کمتر کشورهایی را در جهان می‌توان سراغ گرفت که مانند ایران و روسیه مناسبات آن‌ها به پنج قرن برگردد.»

او «درس بزرگ این روابط» را چنین دانست که «ایران و روسیه به‌عنوان دو همسایه باید روابط گسترده‌ای داشته باشند و روابط دو کشور باید در چند وجهی کردن و گسترش افقی و عمودی این رابطه بکوشند.»

به‌گفته ظریف «گسترش این رابطه نه فقط به نفع همه جانبه دو کشور بوده بلکه عامل مهمی در امنیت، ثبات و توسعه مناطقی چون آسیای مرکزی و خاورمیانه است.»

ایران و روسیه در مسائل مربوط به خاورمیانه، به‌ویژه در مورد بحران سوریه موضع مشترکی دارند. این دو کشور در جنگ کنونی سوریه با اعزام نیروی نظامی از رژیم بشار اسد و ارتش این کشور پشتیبانی کرده‌اند.

وزیر امور خارجه ایران اظهار امیدواری کرده است که روابط دو کشور «در تمامی عرصه‌ها» رشد و گسترش یابد.

در زمینه مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال ۲۰۱۵ اسناد دوجانبه‌ای شامل سه سند موافقتنامه‌ی اجتناب از مالیات مضاعف، حمایت از سرمایه‌گذاری متقابل و همکاری گمرکی که برای تحکیم و توسعه روابط بسیار مهم محسوب می‌شود امضا کردند.

دستیابی به حجم چهار میلیارد دلاری مبادلات، هدف دو کشور در سال ۲۰۱۷ است.

Share