Share

پرتلفات‌ترین درگیری‌ها در شرق اوکراین در ماه‌های اخیر به رغم معاهده صلح مینسک: در شرق اوکراین، سربازان ارتش اوکراین با نیروهای استقلال‌طلب درگیر شده‌اند.

درگیری در شرق اوکراین (عکس: آرشیو)

سخنگوی ارتش اوکراین اعلام کرده است که در حوالی شهر صنعتی «آودیوکا» سه سرباز ارتش اوکراین کشته و ۲۴ سرباز دیگر مجروح شده‌اند. نیروهای استقلال‌طلب اعلام کرده‌اند که در این درگیری‌ها ۴ نفر از آنان کشته و ۷ نفر مجروح شده‌اند.

خبرگزاری آلمان گزارش داده است که طرفین درگیری با توپخانه سنگین و راکت‌اندازهای چند تایی همدیگر را مورد حمله قرار داده‌اند.

در اثر این درگیری‌ها در شهر «آودیوکا» در شرق اوکراین آب و برق در سرمای ۲۰ درجه زیر صفر قطع شده است. تیرهای برق که خسارت دیده‌اند، قابل مرمت نیستند. استاندار استان دونتسک (از استان‌های شرقی اوکراین) اعلام کرده که در شهر «آودیوکا» وضعیت اضطراری برقرار شده.

بیمارستان شهر از بیماران تخلیه شده و افزاد معلول نیز به شهرهای مجاور انتقال داده شده‌اند. یک آشپزخانه صحرایی هم برای رساندن غذا به مردم دایر شده است.

مقامات شهری تصمیم گرفته‌اند «آودیوکا» را از ساکنانش تخلیه کنند. این شهر تا پیش از آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۴، ۳۵ هزار نفر جمعیت داشت. شهرهای همجوار حداکثر ظرفیت پذیرش ۹ هزار نفر از جنگ‌زدگان را دارند.

در شهر دونتسک، مرکز استقلال‌طلبان شرق اوکراین ۱۹۱ معدنچی در اثر قطع برق در زیر زمین ماندند. امدادگران اما موفق شدند معدنچیان را نجات دهند. در حملات توپخانه ارتش اوکراین به دونتسک یک زن کشته شد و سه نفر دیگر مجروح شدند.

از شنبه ۲۸ ژانویه تاکنون دست‌کم ۱۵ نفر از اهالی دونتسک جان خود را از دست داده‌اند.

بنا به آماری که سازمان ملل متحد منتشر کرده از سال ۲۰۱۴ که جنگ اوکراین آغاز شده دست‌کم ۱۰ هزار نفر در درگیری بین ارتش اوکراین و استقلال‌طلبان شرق اوکراین کشته شده‌اند.

کی‌یف ادعا می‌کند که بعد از گفت‌و گوی تلفنی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، رؤسای جمهوری روسیه و آمریکا درگیری‌ها در شرق اوکراین از سر گرفته شده است.

کرملین اما از آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین نگران است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهمری روسیه خواسته است که برلین، پاریس و مسکو در جهت حل بحران و برقراری آتش‌بس بر اساس معاهده صلح مینسک بکوشند.

پسکوف به خبرگزاری اینترفاکس گفته است هنوز سه کشور یاد شده برای حل بحران با هم مذاکره نکرده‌اند.

توربیون یاگلند، دبیرکل شورای اروپا از طرفین درگیری خواسته است به معاهده مینسک عمل کنند: «ما از بحران انسانی در شرق اوکراین نگرانیم. کودکان بیشتر در معرض خطرند.»

سازمان همکاری و امنیت اروپا از طرفین درگیری خواسته است ترتیبی بدهند که ناظران بین‌المللی بتوانند به مناطق جنگ‌زده دسترسی داشته باشند.

دولت اوکراین، خواهان عقب‌نشینی کامل ارتش روسیه از شرق اوکراین و از شبه جزیره کریمه است. دولت روسیه هم از دول غربی و به ویژه از فرانسه و آلمان می‌خواهد که دولت اوکراین را برای مذاکره با استقلال‌طلبان تحت فشار قرار دهند.

بیشتر بخوانید:

برگزاری اجلاس سازمان همکاری و امنیت اروپا در پرتو بحران سوریه

 

Share