Share

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا می‌خواهد تحریم‌های جدیدی علیه ایران به‌اجرا گذارد.

بر این اساس ممکن است از جمعه ۳ فوریه / ۱۵ بهمن، ۲۰ مؤسسه یا فرد وابسته به ایران مشمول مجازات شوند.

رویترز پیش از این گزارش داده بود که یکشنبه، ۱۱ بهمن ایران یک فروند موشک بالستیک را از پایگاهی در سمنان شلیک کرده، اما بعد از طی ۶۳۰ کیلومتر موشک بالستیک در هوا منفجر شده است.

سپس آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود که برای بررسی این موضوع سه‌شنبه، ۳۱ ژانویه جلسه فوری تشکیل دهد. این جلسه تشکیل شد و بررسی برنامه موشکی ایران به کمیته‌های سازمان ملل ارجاع شد.

در پی آن حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی آزمایش موشکی ایران را تأیید کرد و گفت این آزمایش «موفقیت‌آمیز» بود.

حسین دهقان گفت این اقدام هیچ مغایرتی نه با برجام و نه با قطعنامه‌های سازمان ملل دارد و «هیچ اراده‌ای نمی‌تواند» تصمیم ایران برای پیشبرد چنین آزمایش‌هایی را تحت تأثیر قرار دهد.

کشورهای اروپایی نیز آزمایش موشکی ایران را محکوم کردند.

روز پنج‌شنبه ۲ فوریه / ۱۴ بهمن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این اقدام ایران گفت در برابر جمهوری اسلامی هیچ گزینه کنار گذاشته نمی‌شود.

رویترز به‌نقل از منابع آگاه که نامی از آن‌ها برده نشده، گفته است تحریم‌های جدید علیه ایران از مدت‌ها پیش در حال آماده شدن بودند و آزمایش موشکی اخیر ایران ترامپ را بر آن داشت که این تحریم‌ها را به‌اجرا در آورد.

دولت آمریکا هنوز نسبت به گزارش رویترز واکنشی نشان نداده است.

اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران می‌تواند آغاز رویکرد سرسختانه ایالات متحده با جمهوری اسلامی با روی کار آمدن دونالد ترامپ باشد.

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود بارها توافق هسته‌ای با ایران که پس از مذاکرات طولانی به‌دست آمده و از یک سال پیش به اجرا گذاشته شده است را مورد انتقاد قرار داده بود.

رویترز گفته است تحریم‌های جدید علیه ایران چنان طراحی شده‌اند که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید:

اخطار ترامپ به ایران: به خاطر آزمایش موشکی یا تصاحب عراق؟

وزیر دفاع ایران آزمایش موشکی را تأیید کرد

 

Share