Share

حسن جوهرچی، بازیگر ۴۸ ساله تلویزیون و سینمای ایران، روز جمعه ۱۵ بهمن‌ماه در بیمارستان چمران تهران درگذشت.

حسن جوهرچی

حسن جوهرچی

روابط عمومی بیمارستان خمینی در تهران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که جوهرچی به خاطر ابتلا به بیماری نارسایی کبد در این بیمارستان تحت درمان بوده، اما به این دلیل که  امکان پیوند کبد وجود نداشته، حال او به تدریح رو به وخامت گذاشته و درگذشته است.

حسن جوهرچی در سال ۱۳۴۷ در یک خانواده اردبیلی در تهران متولد شد. او فارغ‌التحصیل رشته عکاسی از دانشکده هنرهای زیبای تهران بود.

جوهرچی بازی در سینما را در سال ۱۳۶۷ با فیلم «فیل در تاریکی» آغاز کرد. اولین بازی مطرح او در سینما در سال ۱۳۷۰ با فیلم «برخورد» به کارگردانی سیروس الوند بود. اما با بازی در سریال «در پناه تو» در سال ۱۳۷۳ به شهرت رسید.

«در پناه تو» یک سریال ایرانی به کارگردانی حمید لبخنده است که در سال ۱۳۷۵ از شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی پخش شد و مورد استقبال تماشاگران هم قرار گرفت.

در این درام خانوادگی، دختری به نام مریم افشار (لعیا زنگنه) با هم‌کلاسی‌اش محمد منصوری (حسن جوهرچی) ازدواج می‌کند اما زندگی مشترکش با او چندان به درازا نمی‌کشد و طلاق می‌گیرد.

علیرضا طالب‌زاده، نویسنده این مجموعه تلویزیونی در گفت‌و گو با مجله همشهری جوان گفته است که در آن زمان شبکه دو ۳۵۰ صفحه از سناریوی این سریال را سانسور کرده بود. فصل‌های حذف شده به پدر یک خانواده ثروتمند ربط داشت که دختری را صیغه کرده است.

پرویز پرستویی، بازیگر سرشناس سینمای ایران در اینستاگرام، بازی حسن جوهرچی در سریال «در پناه تو» را تمجید کرده است. رامبد جوان، محمد رضا گلزار و مهدی پاکدل هم از درگذشت همکارشان اظهار تأسف کرده‌اند.

آخرین بازیگری حسن جوهرچی در تلویزیون در سریال « آرام می‌گیریم»  و آخرین کار سینمایی او فیلم «آبی» بود.

«آقای رییس‌جمهور»، «دختری به نام تندر»، «دو زن»، «سلطان» و «ضیافت» برخی از فیلم‌های سینمایی این بازیگر هستند.

در عرصه تلویزیون نیز او در سریال‌های «او یک فرشته بود»، «تنهایی لیلا»، «پیله‌های پرواز» و «وکلای جوان»‌ ایفای نقش کرده است.

Share