Share

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مصلی تهران تلاش کرد به مسئولان قوت قلب دهد.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران

خطیب جمعه تهران با لحن و بیانی نسبتاً ملایم ایالات متحده آمریکا را به بدعهدی و نقض توافق‌نامه هسته‌ای ایران متهم کرد و درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران گفت:

«ما رزمایش موشکی داریم. رزمایش موشکی ما جلوه اقتدار ماست. در برجام هم یک کلمه راجع به موشکی نیست، اما آمریکایی‌ها می‌گویند [موشک‌پرانی] نقض برجام است. ناقض برجام آمریکاست و تجدید تحریم‌های اخیر نقض عهد صریح برجام بود.»

از روز یکشنبه که جمهوری اسلامی یک فروند موشک میان‌برد بالستیک شلیک کرده، مقامات بلندپایه آمریکایی و از جمله رئیس جمهوری آمریکا در چندین نوبت به ایران هشدار داد‌ه‌اند. خبرگزاری رویترز هم از احتمال تحریم چند شرکت وابسته به سپاه پاسداران خبر داده است. در پرتو این تحولات، لحن و خطاب مقامات جمهوری اسلامی، صرف‌نظر از اختلافات جناحی‌شان تا حدی یکسان شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در هم‌آوایی با خطیب جمعه تهران در پاسخ به رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نوشته است:

«ایران از تهدیدها جا نمی‌خورد زیرا ما امنیت را از مردممان کسب می‌کنیم. ما هرگز آغازگر جنگ نخواهیم بود اما فقط می‌توانیم به ابزار دفاعی خودمان اتکا کنیم.»

دعوت به هم‌آوایی جناح‌های مختلف حکومت یکی دیگر از مهم‌ترین درونمایه‌های خطبه امام جمعه موقت تهران بود:

«برخی طوری انتقاد می‌کنند که نظام زیر سؤال می‌رود و این ناامیدی ایجاد می‌کند.»

پیش از این اکبر هاشمی رفسنجانی و علی مطهری رزمایش‌های موشکی سپاه پاسداران بعد از توافق‌ هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ را مصداق تندروی دانسته بودند. یک فرمانده سپاه اما در پاسخ به انتقادات نایب رئیس مجلس او را به بی‌شعوری متهم کرده بود.

بیشتر بخوانید:

مخالفت با «موشک‌پرانی» سپاه، همچنان نشانه‌ای از «بی‌شعوری» یا «خیانت»

Share