Share

رئیس‌جمهوری لبنان در دیدار با کمیسیونر عالی امور پناهندگان سازمان ملل خواهان ایجاد منطقه امن در سوریه شد.

آوارگان سوری

میشل عون در دیدار با فیلیپو گراندی، کمیسیونر عالی امور پناهندگان سازمان ملل گفت که لبنان از آوارگان سوری تا زمان بی‌ثباتی امنیتی در کشورشان میزبانی خواهد کرد، اما آنها نمی‌توانند تا ابد در لبنان بمانند. او گفت که پناهندگان سوری در لبنان از وضعیت معیشتی دشواری برخوردارند.

یک‌ونیم میلیون پناهجوی جنگ‌زده سوری در لبنان به سر می‌برند. این پناهجویان از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند، چراکه لبنان خود درگیر بحران است. بنا بر گزارش‌ها، ۷۰ درصد لبنانی‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

جنگ سوریه پیشتر به بیروت، پایتخت لبنان نیز کشیده شده‌بود و بحران سیاسی در این کشور را تشدید کرد. درگیری‌های بیروت بین حامیان مخالفان اسد با حزب‌الله لبنان روی داد. حزب‌الله لبنان که تحت حمایت ایران قرار دارد، در جنگ سوریه به عنوان نیرویی فعال شرکت کرده و همراه با ارتش دمشق برای حمایت از بشار اسد جنگیده است.

میشل عون در این دیدار خواستار فراهم‌شدن شرایطی برای بازگشت سوری‌ها به کشورشان شد. او گفت که برای ایجاد منطقه امن و هماهنگی با دولت سوریه برای بازگرداندن آوارگان داوطلب همکاری خواهد کرد.

ایجاد منطقه امن یکی از مواردی است که ترکیه از چندسال پیش به دنبال آن بوده است. این کشور نیز تا سه میلیون پناهنده سوری را در خود جای داده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا نیز گفته‌است که ایجاد منطقه امن در سوریه برای جای‌دادن به پناهندگان در دستور کار او قرار دارد. روسیه نیز از این طرح استقبال کرده‌است.


در همین زمینه

ترکیه و روسیه در انتظار اعلام جزئیات طرح «مناطق امن» ترامپ در سوریه

Share