Share

کمیسیون عمران مجلس که مسئولیت بررسی دلایل وقوع سانحه پلاسکو و بررسی سهم قصور هر دستگاه در این سانحه را دارد، هفته آینده استیضاح شهردار تهران را پیگیری می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، علیم یارمحمدی، نایب اول رئیس کمیسیون عمران مجلس دوشنبه ۱۸ بهمن گفت این کمیسیون در هفته آینده بحث برکناری مدیران شهری در پی سانحه پلاسکو را در مجلس مطرح می‌کند.

یارمحمدی با بیان این‌که «مسئولان اگر مردم را محق می‌دانستند تاکنون باید نسبت به استعفا اقدام می‌کردند» گفت در سایر کشورها برای اتفاقات بسیار کوچک‌تر از این‌ها که تلفات جانی هم ندارند، مسئول مربوطه برکنار می‌شود و یا خودش نسبت به استعفا اقدام می‌کند.

او سهم شهرداری تهران در وقوع سانحه پلاسکو را بیشتر از سایر نهادها دانست و گفت: «شهرداری تهران درباره ایمن‌سازی اماکن عمومی با جدیت برخورد نکرده است و اگر در گذشته به این موضوع ورود می‌کرد شاهد آتش‌سوزی و فروریزش ساختمان پلاسکو نبودیم.»

در روز ۳۰ دی ساختمان پلاسکو، نخستین بنای تهران مدرن، در ساعت ۸ صبح دچار آتش‌سوزی شد. خبرگزاری‌های داخلی ابتدا اعلام کردند که حریق مهار شده، اما هنوز ساعتی نگذشته بود که ساختمان پلاسکو، در حالی‌که عده‌ای از آتش‌نشان‌ها در درون آن بودند، فروریخت.

پیکر ۱۶ آتش‌نشان جان باخته در حادثه پلاسکو روز دوشنبه ۱۱ بهمن تشییع شد.

هفته گذشته محمدباقر قالیباف، شهردار تهران همراه با عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در مجلس حاضر شد تا به ارائه گزارش حادثه پلاسکو در صحن علنی بپردازد. در این جلسه مسئولان از یکدیگر تشکر کردند و از این‌که بحران را کنترل کرده‌اند ابراز رضایت کردند.

قالیباف روز گذشته یکشنبه ۱۷ بهمن نیز در شورای شهر تهران حاضر شد و گزارش خود درباره علل حادثه پلاسکو را ارائه کرد. او انتقادها از شهرداری را نپذیرفت و ادعا کرد که نهاد متبوع او به وظایف خود رسیدگی کرده‌است.

به‌گفته علیم یارمحمدی شهرداری تهران براساس قانون موظف به برقراری ایمنی در ساختمان پلاسکو بوده و باید از وظایف خود آگاهی داشته باشد. او افزود: «دوستان یا به وظایف خود واقف نیستند و یا علاقه‌ای به انجام مأموریت‌ها و وظایفشان ندارند.»

یارمحمدی با تأکید بر اینکه انتظار شنیدن عذرخواهی از شهردار تهران را داشتیم، گفت: «این وظیفه مجلس است که پیگر انجام وظایف نهادها و دستگاه‌های مختلف باشد و از این رو هفته آینده موضوع استیضاح شهردار را از طریق نهادهای مربوطه پیگیری می‌کنیم.»

محمدباقر قالیباف از شهریور ۱۳۸۴ تاکنون شهردار تهران است. پس از حادثه پلاسکو بیشترین انتقادها متوجه شهرداری تهران شد. سوء مدیریت بحران، فقدان امکانات مورد نیاز برای آتش‌نشانی‌ها و نیز رعایت‌نکردن مقررات ساخت‌و‌ساز از مهم‌ترین این انتقادها بود.

بیشتر بخوانید:

گزارش قالیباف از پلاسکو: «همه ما مسئولیم»

Share