Share

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی  که از ۱۰ ماه پیش در تهران بازداشت شده و زندانی‌ست، به اعدام محکوم شده است. او ساکن سوئد بوده است. ویدا مهران‌نیا، همسر دکتر جلالی در گفت‌و‌گو با رادیو زمانه خبر محکومیت او به اعدام را تأیید می‌کند.

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی مقیم سوئد که از ۱۰ ماه پیش در زندان اوین به سر می‌برد

خانم مهران‌نیا می‌گوید که روز سه‌شنبه هفته گذشته (۳۱ ژانویه)، پس از انتقال همسرش از بند هفت به بند ۲۰۹ زندان اوین، او ملاقاتی با قاضی {ابوالقاسم}صلواتی داشته و در این ملاقات قاضی صلواتی پس از خواندن کیفرخواست به او گفته است که حکم همان اعدام است و او به اعدام محکوم خواهد شد.

به گفته همسر آقای جلالی، قاضی صلواتی در این دیدار همچنین از او خواسته است که به اعتصاب غذای خود پایان دهد که این درخواست از سوی او رد شده است.

همچنین روز دو‌شنبه ۶ فوریه/ ۱۸ بهمن، کارولین پاولس، مدیر دانشگاه بروکسل که دکتر احمدرضا جلالی با آن همکاری داشته، گفته است که او به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده و قرار است تا دو هفته دیگر این حکم اجرا شود.

بخش فارسی رادیو فرانسه این خبر را منتشر کرده و به نقل از برخی همکاران او نوشته است که احتمالاً دستگیری آقای جلالی با تماس‌های بین‌المللی او مانند تماسش با دانشمندان اسرائیلی بی‌ارتباط نبوده است.

احمدرضا جلالی از ۲۶ دسامبر سال گذشته میلادی در اعتراض به وضعیت خود و فشارهای وارده و نیز عدم دسترسی مناسب و به موقع به وکیل خود، در اعتصاب غذا بوده است.

همسر او در این‌باره به رادیو زمانه می‌گوید: «از زمان شروع اعتصاب غذا تا سه‌شنبه هفته پیش احمد‌رضا ۲۰ کیلو وزن کم کرده بود و از هفته گذشته هم پس از اعلام حکم اعدامش از سوی قاضی صلواتی ما هیچ خبری از وضعیت روحی و جسمی او نداریم چون هیچ تماسی با ما یا دیگر اعضای خانواده‌اش در ایران نداشته است.»

اتهام احمدرضا جلالی به درستی روشن نیست اما به گفته همسرش «همکاری با دولت متخاصم» به او تفهیم شده است: «اتهامی که به او گفته‌اند همکاری با دولت متخاصم است، البته بازجوها در زمان بازجویی به او گفته‌اند چون با ما همکاری نمی‌کنی به تو اتهام محاربه می‌زنیم.»

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل احمد‌رضا جلالی نیز مدتی پیش به رسانه‌ها گفته بود که موکلش دارای پرونده امنیتی‌ست.

ویدا مهران‌نیا اما در این‌باره به رادیو زمانه می‌گوید: «احمدرضا و ما به هیچ وجه اتهام همکاری با دولت متخاصم را قبول نداریم.»

دسترسی احمد‌رضا جلالی به وکیل محدود بوده و به گفته همسرش، وکیل از دسترسی به پرونده و محتوای آن منع شده است، هر چند که در برخی جلسات بازجویی شرکت داشته است. با این حال بنا به گفته‌های خانم مهران‌نیا، قاضی صلواتی به او گفته که وکیلش از جانب دادگاه مورد قبول نبوده و او باید وکیلش را عوض کند.

همسر احمد‌رضا جلالی با اذعان به تلاش‌ها و همکاری‌های دولت‌های سوئد، ایتالیا و بلژیک و نیز مقام‌های اتحادیه اروپا برای آزادی همسرش ابراز امیدواری کرده است که در سفر آتی استفان لون، نخست وزیر سوئد به ایران، برای آزادی این پزشک ایرانی مقیم سوئد تلاش شود.

Share