Share

وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید که یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد مسکونی خالی در ایران وجود دارد که به قصد «سوداگری و تامین پول مدیریت شهری» ساخته شده است.

چشم‌اندازی از طرح بی‌فرجام «مسکن مهر»

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران دوشنبه ۱۸ بهمن ارزش واحدهای مسکونی خالی در ایران را بیش از یک میلیارد دلار برآورد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا- او گفت که تعداد واحدهای مسکونی خالی طی یک دوره پنج ساله دو برابر شده است.

به گفته آخوندی تعداد خانه‌های خالی از ۶۵۰ هزار واحد در سال ۸۵ به یک میلیون و ۶۳۰ هزار واحد در سال ۹۰ رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت که بخش زیادی از این واحدها با اهداف «سوداگرایانه» ساخته شده‌ است و او قصد ندارد که این سیاست را ادامه دهد.

آخوندی میانگین متراژ واحدهای مسکونی خالی را ۱۳۰ متر مربع اعلام کرد و گفت که بیشتر واحدهای خالی در کلان‌شهرها قرار دارد.

او تعداد واحدهای مسکونی خالی در تهران را حدود ۴۰۰ هزار واحد اعلام کرد و گفت که این تعداد مسکن باید مشکل تهران را در این بخش حل می‌کرد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی طی سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ تعداد ۷۶۰ هزار پروانه واحد مسکونی در تهران صادر شده است.

او گفت که بخش زیادی از این مجوزها برای مناطق یک، ۲، ۲۲ و ۵ با هدف هدف سوداگری و فروش تراکم و تامین پول مدیریت شهری صادر شده است.

آخوندی این سیاست را موجب «غیرقابل سکونت شدن تهران» عنوان کرد و افزود: « این حجم از سوداگری محصول سوء استفاده سوداگران از امکان شهرفروشی که شهرداری فراهم آورده بود و دسترسی  به تسهیلات بانکی از طریق ارتباط است».

تورم ۵۰ درصدی مسکن مهر

آخوندی که طرح مسکن اجتماعی را جایگزین مسکن مهر کرده، گفت که مسکن مهر و افزایش ساخت و ساز کمکی به حل مشکل مسکن خانوارهای کم‌درآمد نکرده است: « نه خانه های لوکس و نه مسکن مهر، در دو سوی سیاست‌گذاری بخش مسکن مشکل مردم را حل نکرده‌اند.»

به گفته او این طرح موجب افزایش ۵۰ درصدی تورم در بخش مسکن شده است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه از زندگی ۱۸ میلیون نفر «بد مسکن و حاشیه‌نشین» در ایران خبر داد و گفت که «عرضه و سرمایه‌گذاری مسکن در جایی صورت گرفته که با تقاضای واقعی درست ارتباط برقرار نمی‌کند».

آخوندی تداوم روند قبلی در حوزه شهرسازی و ساخت مسکن را تبدیل تهران به «جولانگاه سودگران ملک» عنوان کرد و گفت که دولت یازدهم قصد ندارد که سیاست‌های عوام‌فریبانه دولت قبلی را ادامه دهد.

بیشتر بخوانید:

ناامیدی اجاره‌نشین‌ها از مسکن مهر

 

Share