Share

طرفداران مقتدی صدر، یکی از رهبران شیعیان عراق بعد از ظهر چهارشنبه، ۸ فوریه مقابل پارلمان عراق تظاهرات کرده بودند. نمایندگان پارلمان عراق که از تهاجم معترضان به پارلمان وحشت داشتند، پارلمان عراق را تعطیل کردند.

گروهی از طرفداران مقتدی صدر مقابل پارلمان عراق (عکس از آرشیو)

شبکه ان آر تی این خبر را به نقل از آرام شیخ محمد، نایب‌رئیس پارلمان عراق تأیید کرده است.

این نخستین بار نیست که طرفداران مقتدی صدر کار پارلمان عراق را مختل می‌کنند. در آوریل ۲۰۱۶ صدها نفر از طرفداران متقدی صدر با سردادن شعارهایی علیه دولت وارد ساختمان پارلمان این کشور شدند. در آن زمان در پی یورش معترضان به منطقه سبز، نخست وزیر عراق وضعیت اضطراری اعلام کرد.

مقتدی صدر، شناخته‌شده‌ترین روحانی شیعه بازمانده از خانواده صدر است. او همچون پدر خود تحت حمایت ایران قرار دارد. مقتدی صدر در دوران اشغال عراق از سوی ارتش آمریکا با گروه شبه‌نظامی شیعه خود به نام «جیش المهدی» علیه نیروهای ایالات متحده دست به حمله می‌زد. پایگاه اصلی طرفداران صدر شهرک شیعه‌نشین صدر در بغداد است.

او بعد از صدور فرمان ترامپ مبنی بر منع سفر اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران و عراق به آمریکا، خواهان خروج آمریکایی‌ها از عراق شد.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق اما اعلام کرد که به دلیل آنکه آزادسازی موصل در اولویت این کشور قرار دارد، لذا اقدام متقابل و اخراج مستشاران آمریکایی از عراق ناقض منافع ملی این کشور است.

بیشتر بخوانید:

مقتدی صدر خواهان خروج آمریکایی‌ها از عراق شد

Share