Share

تونل متروی ایستگاه ولیعصر قم ساعت ۱۱ و ۲۰ دقیقه پنجشنبه ۲۱ بهمن فرو ریخت. طبق گزارش‌های ضد و نقیضی که در رسانه‌های داخلی منتشر شده، تاکنون در این حادثه دست‌کم یک کارگر کشته شده و شش کارگر دیگر نیز زیر آوار مانده‌اند. تعداد دقیق کشته‌شدگان و مصدومان اعلام نشده، اما چند ساعت پس از این حادثه اعلام شد که پیکر یکی از کارگران قربانی از زیر آوار خارج شده است.

عملیات امداد ادامه دارد. تا کنون جسد یک کارگر از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

حادثه در ایستگاه ولیعصر قم و محل خروج «دستگاه تی بی ام» روی داد. در این محل دیوار جانبی کارگاهی احداث شده بود که به دلیل وزن وارد شده به آن، از سطح فروریخت.

شهرداری قم پس از بروز حادثه و انتشار خبر آن در رسانه‌های اجتماعی ابتدا خبر را تکذیب و اعلام کرد: «از مردم و رسانه‌ها خواهشمندیم از انتشار شایعات جلوگیری کنند.»

پس از آن که خبر تائید شد، مدیر روابط عمومی شهرداری قم ریزش را مربوط به دیوار تونل موقت بیرونی مترو اعلام کرد و افزود تعداد مصدومین یا کشته‌های احتمالی هنوز روشن نیست.

اخبار منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی حاکی از ریزش تونل اصلی است. بر اساس همین اخبار تأیید نشده دست‌کم دو تن از امدادگران نیز زخمی ‌شده‌اند.

اظهارات ضد و نقیض مسئولان

مسئولان در گفت‌ گو با رسانه‌های داخلی آماری را که از مجروحان ارائه می‌دهند نقض می‌کنند.

پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس گفته است که در اثر ریزش دیوار جنوبی متروی در حال ساخت قم  تعدادی از کارگران «در زیر آوار دفن شده» بودند.

او گفته است: «۶ کارگر مصدوم توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان منتقل شده و پیش‌بینی می‌شود ۳ نفر زیر آوار باشند.»

حمیدرضا عبادی خرسند، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری قم اما در گفت‌و گو با خبرگزاری تسنیم گفته است که اصولاً «اتفاقی برای متروی قم نیفتاده.»

این مقام مسئول این ادعا را در میان آورده که معلوم نیست که کارگری زیر آوار مانده باشد.

او به خبرگزاری تسنیم گفته است: «آمار تعداد مصدومان مطمئناً بالا نیست و نمی‌توان آمار دقیقی در این رابطه ارائه داد.»

به گفتهی باس ذاکریان، سخنگوی شورای اسلامی شهر قم، «”طبق آمار اولیه ای که بر اساس تعداد کارگران حضور یافته در کارگاه توسط پیمانکار اعلام شده، تاکنون دو نفر مفقود هستند و سایر آمار و ارقام اعلام شده در فضای مجازی، بیشتر گمانه زنی بوده و کذب است.»

ادامه جستجوها

چند ساعت بعد، مهدی فراهانی، معاون اورژانس قم گفت یکی از کارگرانی که زیر آوار بوده بیرون آورده شده و در حال حاضر تنها دو کارگر زیر آوارند. او افزود جز یک نفر، سایر کسانی که به اورژانس آورده شده بودند، کارگران مترو بوده‌اند.

.سخنگوی شورای شهر قم نیز بر حجم بالای آوار و ناکافی بودن فضایی که ماشین‌آلات باید کار کنند گفته همه نیروهای استانی بسیج شده‌اند.شاهین فتحی معاون عملیات سازمان امداد کشور به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است جستجوها ادامه دارد و ممکن است تا سه روز طول بکشد.

پیدا شدن جسد یکی از کارگران

به گفته‌ی عابدی خرسند مدیرکل شهرداری قم، احمد صبوری از کارگران و حسین حکم آبادی از متخصصان برق در حادثه امروز ریزش دیوار مترو قم در زیر آوار مانده بودند که پیکر یک نفر از آنها پیدا شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایلنا) به نقل از او نوشته است دو تن نامبرده از شاغلان در قرارگاه خاتم الانبیاء بوده‌اند.

عملیات خاکبرداری ادامه دارد.

Share