Share

شورشیان ارتش آزاد سوریه که از سوی ترکیه حمایت می‌شوند روز پنج‌شنبه ۹ فوریه / ۲۱ بهمن به شهر الباب، آحرین سنگر داعش در استان حلب در شمال غرب سوریه حمله کردند.

شورشیان ارتش آزاد سوریه در اطراف الباب

شورشیان ارتش آزاد سوریه در اطراف الباب

به‌گزارش رویترز، پیش‌روی در نبردها از منطقه غرب الباب، در نزدیکی یک بیمارستان و محله مسکونی که ارتش آزاد سوریه آن را در روز چهارشنبه تصرف کرد آغاز شد.

یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه گفت: «نبرد برای به پایان رساندن آن‌چه روز گذشته به‌دست آوردیم آغاز شده است.»

شورشیان همچنین دو شهرک در شمال شرق الباب را به تصرف خود در آوردند. هفته‌های اخیر در این دو شهرک چندین عملیات انتحاری صورت گرفته بود.

ارتش ترکیه نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ۴۴ نفر از جهادی‌های گروه «دولت اسلامی» (داعش) را در جریان حملات هوایی به شمال سوریه کشته است.

تصرف الباب به ترکیه این امکان را می‌دهد که نقش خود در شمال سوریه را تقویت کند. ترکیه در شمال سوریه منطقه حائل ایجاد کرده است.

از سوی دیگر ارتش سوریه نیز در حال پیش‌روی به سوی الباب از جنوب است و خطر پیش آمدن یک رویارویی وجود دارد. آنکارا اطمینان داده است که بین نیروهای بین‌المللی هماهنگی‌هایی صورت گرفته که مانع از درگیری نیروهای ترکیه و سوریه خواهد شد.

فرماندهی ارتش ترکیه پس از آن‌که از سرعت پیش‌روی نیروهای حکومتی سوریه به الباب آگاه شد به نیروهای ارتش آزاد سوریه برای یک حمله گسترده به این شهر چراغ سبز نشان داد.

فرمانده ارتش آزاد سوریه در این‌باره گفت: «فرماندهان ارتش ترکیه و ما تصمیم گرفتیم به عملیات خود سرعت بخشیم زیرا نیروهای رژیم به شهر خیلی نزدیک شده‌اند.»

الباب در ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه قرار دارد. این شهر هدف اصلی عملیاتی است که ترکیه در ماه اوت ۲۰۱۶ با نام «سپر فرات» در شمال ترکیه آغاز کرد. هدف این عملیات از بین بردن تهدید داعش در مرزهای ترکیه و همزمان عقب راندن نیروهای ‌شبه‌نظامیان کرد «یگان‌های مدافع خلق» است.

Share