Share

تعطیلی یک روزه ۱۱ شهر استان خوزستان تولید روزانه نفت ایران را حدود یک پنجم کاهش داد.

محسن پاک‌نژاد معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران شنبه ۲۳ بهمن همزمان با شدت گرفتن بحران در خوزستان که به قطع آب و برق و تعطیلی خدمات عمومی در ۱۱ شهر این استان انجامید، گفت که تولید روزانه نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب ۷۶۸ هزار بشکه کاهش یافته است.

به گفته او سهم مناطق نفت‌خیز جنوب در تولید نفت، ۲.۹ میلیون بشکه در روز است. پاک‌نژاد گفت که تعطیلی تاسیسات استان خوزستان کاهش نفت در این مناطق را حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش داده است.

برپایه قیمت نفت در بازار جهانی کاهش یک روزه تولید نفت در استان خوزستان حداقل ۳۵ میلیون دلار زیان به ایران تحمیل کرده است.

بیژن عالی‌پور مدیرعامل شرکت ملی نفت‌خیز جنوب هم روز گذشته کاهش تولید حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت در استان خوزستان را تائید کرد و گفت که سه کارخانه فرآورشی به مدار تولید بازگشته و پنج کارخانه دیگر تا صبح یکشنبه ۲۴ بهمن فعال خواهند شد.

اعتراض به کوتاهی دولت

روز گذشته پس از آنکه بحران در خوزستان بالا گرفت، وزیر نیرو و معاونان او برای رسیدگی به این مسئله راهی خوزستان شدند. به گزارش خبرگزاری‌ها نشست وزیر نیرو با مسئولان محلی با تنش همراه بوده است.

فرماندار اهواز به خبرگزاری مهر گفته است که وزیر نیرو در جلسه ستاد بحران شرکت نکرده و بدون اینکه پاسخگوی سوالی باشد، رفته است.

هاشم بالدی مدیرکل ستاد بحران استان خوزستان نیز از ترک جلسه ستاد بحران از سوی استاندار خوزستان و معاونان وزیر نیرو خبر داد.

در پیوند با همین مسئله علی ساری نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، وضعیت به وجود آمده را برای مردم خوزستان «غیرقابل تحمل» خواند.

او در این نامه که به صورت عمومی منتشر شد، از رئیس دولت خواست که به وزیران و مدیران ارشد خود دستور بدهد «هرچه سریعتر چالش‌های استان خوزستان را مدیریت کنند و با افراد بی‌کفایت و اهمال‌گر با قاطعیت برخورد کند».

بیشتر بخوانید:

قطع آب و برق در ۱۱ شهر خوزستان


Share