Share

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که هدف نهایی ترکیه از حمله نظامی به سوریه تنها بازپس‌گیری شهر الباب از داعش نبوده است و عملیات آنها برای پاکسازی یک منطقه مرزی شامل رقه نیز می‌‌شود.

اردوغان طی روزهای آینده برای دیدارهایی رسمی عازم بحرین، قطر و عربستان سعودی است

اردوغان یکشنبه ۲۴ بهمن/ ۱۲ فوریه گفته هدف نهایی، پاکسازی منطقه‌ای به وسعت پنج هزار کیلومتر مربع است.

رئیس‌جمهوری ترکیه این اظهارات را در کنفرانس خبری پیش از سفر رسمی به بحرین، عربستان سعودی و قطر بیان کرد.

ترکیه و شورشیان سوری تحت حمایت این کشور حمله بزرگی را به شهر الباب، آخرین پایگاه داعش در استان حلب سازماندهی کرده‌اند و تا به حال از جبهه غربی پیشرفت‌هایی به داخل شهر داشته‌اند.

الباب در ۳۰ کیلومتر مرز جنوبی ترکیه قرار دارد.

پیشرفت‌های اخیر ترکیه و شورشیان مخالف دولت سوریه آنها را در خطر درگیری مستقیم با ارتش سوریه قرار می‌دهد که اکنون در جبهه جنوبی الباب مستقرند.

با این حال، اردوغان در کنفرانس خبری امروز خود گفت که ترکیه قصد ندارد در سوریه بماند و حضور نیروهای نظامی این کشور مادامی ادامه می‌یابد که داعش و یگان‌های مدافع خلق (YPG) در آن منطقه حضور داشته باشند.

ترکیه مدت‌هاست که از طرح یک “منطقه امن” برای غیرنظامیان در شمال سوریه دفاع می‌کند؛ منطقه‌ای که نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق و پیکارجویان داعش در آن حضور نداشته باشند. ترکیه می‌گوید این “منطقه‌ امن” نیاز دارد تا با ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع نظارت شود.

اردوغان گفته بود مجدداً بر سر این موضوع با آمریکا و روسیه گفت‌وگو خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا نیز گفته‌ است که ایجاد منطقه امن در سوریه برای جای‌دادن به پناهندگان در دستور کار او قرار دارد. روسیه نیز از این طرح استقبال کرده‌ است.


در همین زمینه

ترکیه و روسیه در انتظار اعلام جزئیات طرح «مناطق امن» ترامپ در سوریه

Share