Share

غلامحسین محسنی ‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه از بازداشت دو نفر در ارتباط با آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو خبر داد. کسبه‌ای که در ساختمان پلاسکو کار می‌کردند هم به مجتمع تجاری نور منتقل شده‌اند.

ساختمان پلاسکو در تهران پیش از آنکه فروبریزد

ساختمان پلاسکو در تهران پیش از آنکه فروبریزد

غلامحسین محسنی ‌اژه‌ای یکشنبه ۲۴ بهمن در نشست خبری خود اعلام کرد که پرونده آتش‌سوزی پلاسکو در دادسرای تهران مورد بررسی است. او گفت: «بخشی از قضیه با نظر دادستان و مدعی‌العموم شروع شده و دو نفر در این ارتباط بازداشت هستند.»

محسنی اژه‌ای افزود دو نفری که بازداشت شده‌اند «کسانی هستند که در مرحله اول تشخیص داده شد که در جهت شروع آتش‌سوزی اتهامی متوجه‌شان است.»

آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو صبح روز ۳۰ دی رخ داد. خبرگزاری‌های داخلی ابتدا اعلام کردند که حریق مهار شده، اما هنوز ساعتی نگذشته بود که ساختمان پلاسکو، در حالی‌که عده‌ای از آتش‌نشان‌ها در درون آن بودند، فروریخت و از جمله ۱۶ آتش‌نشان جان خود را از دست دادند.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین از تشکیل هیئتی برای بررسی عواملی که سبب آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو شدند خبر داد.

به‌گفته محسنی ‌اژه‌ای پس از گزارش این هیئت دادستان می‌تواند افرادی را به‌عنوان مطلع و متهم شناسایی و با آن‌ها برخورد کند.

او همچنین اعلام کرد که دادستانی از مسئولان به‌عنوان متهم در این حادثه دعوت نکرده و باید منتظر گزارش این هیئت باشد.

پس از حادثه پلاسکو بیشترین انتقادها متوجه شهرداری تهران شد. سوء مدیریت بحران، فقدان امکانات مورد نیاز برای آتش‌نشانی‌ها و نیز رعایت‌نکردن مقررات ساخت‌و‌ساز از مهم‌ترین این انتقادها بود. اما محمدباقر قالیباف در مجلس و شورای شهر تهران حضور یافت و اتهامات شهرداری در این زمینه را رد کرد.

هیچ‌کدام از مسئولان و نهادهای اجرایی دولتی و حکومتی مسئولیت این رخداد را نپذیرفته‌اند.

از سوی دیگر جواد دوردیان نقوسیان، رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان اعلام کرد که کسبه ساختمان پلاسکو تقریباً در مجتمع تجاری نور مستقر شده‌اند و فعالیت اقتصادی‌شان در یکی – دو روز آینده آغاز می‌شود.

دوردیان نقوسیان گفت برخی از مغازه‌داران ساختمان پلاسکو نسبت به جای‌گیری در مجتمع نور اعتراض دارند و به شکایت‌های آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

پیش از این علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف اعلام کرده بود که سه نقطه از فروشگاه قدس در میدان خراسان، مولوی و خیابان ولیعصر روبه‌روی خیابان زرتشت تهران برای اسکان آسیب‌دیدگان ساختمان پلاسکو در نظر گرفته شده و مراحل آماده‌سازی این واحدها برعهده بنیاد مستضعفان است.

بیشتر بخوانید:

گزارش قالیباف از پلاسکو: «همه ما مسئولیم»

«یک‌شنبه سیاه» شورای شهر: قالیباف و بحران «کارآمدی نظام»

Share