Share

در مکزیک هزاران نفر در چندین شهر علیه دونالد ترامپ و برنامه او برای ایجاد دیواری در مرز آمریکا و مکزیک تظاهرات کردند. این تظاهرات را ائتلافی از دانشگاهیان، انجمن‌های سندیکایی و اقتصادی و همچنین سازمان‌های مدنی و اجتماعی در ۲۰ شهر سازماندهی کردند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شامگاه یکشنبه ۱۲ فوریه / ۲۴ بهمن به‌وقت اروپا، بیش از ۲۰ هزار نفر با لباس‌های سفید و فریادهای «ما پُل می‌خواهیم نه دیوار» در مقابل بنای استقلال مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک گرد آمدند.

معترضان خواهان احترام دولت آمریکا به مکزیکی‌ها شدند. آن‌ها می‌گفتند ما به‌عنوان مکزیکی باید نارضایتی خود را از مواضع ترامپ نشان دهیم.

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ روابط آمریکا و مکزیک به پایین‌تر حد خود رسیده است. رئیس جمهوری جدید آمریکا پس از به‌دست گرفتن قدرت در یکی از نخستین فرمان‌های خود در ماه ژانویه دستور ساخت دیواری به طول سه هزار و ۲۰۰ کیلومتر در مرز آمریکا با مکزیک را داد. بدین ترتیب او دستور اجرای یکی از وعده‌های مهم کارزار انتخاباتی خود برای مبارزه با مهاجرت را صادر کرد.

ترامپ همچنین می‌خواهد هزینه ساخت چنین دیواری را به دولت مکزیک نیز تحمیل کند اما مکزیک آن را رد کرده است. ترامپ در دوران کارزار انتخاباتی خود بارها مکزیکی‌ها را «متجاوز» و «جنایتکار» خطاب کرده بود.

در این میان هزینه ساخت‌وساز دیوار مرزی برخلاف آن‌چه در کارزار انتخاباتی ترامپ اعلام شده بود نه ۱۲ میلیارد دلار که بیش از ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده و ترامپ گفته است که تلاش خواهد کرد تا هزینه آن را کاهش دهد.

توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) می‌خواهد ترامپ در این‌باره با بار دیگر مذاکره کند و یا به آن خاتمه دهد.

بسیاری از مکزیکی‌ها در واکنش به اقدام ترامپ به تحریم شرکت‌های آمریکایی فراخوان داده‌اند، از جمله تحریم کوکاکولا و مک دانلد. آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی تصویر مشخصه خود را تبدیل به پرچم مکزیک کرده‌اند.

در مکزیک مخالفت‌هایی نیز با تجمعات اعتراضی صورت‌گرفته علیه ترامپ شد. گروه‌های دانشجویی دانشگاه اتونوما در مکزیکوسیتی این اعتراضات را به‌عنوان اقدامی در جهت حمایت از انریکه پینا نیِتو، رئیس جمهوری مکزیک ارزیابی کرده و در آن شرکت نکردند.

بسیاری از مکزیکی‌ها از رئیس جمهوری کشورشان انتظار دارند در برابر دولت ترامپ قاطعانه‌تر بایستد.

بیشتر بخوانید:

تدارک تظاهرات بزرگ در مکزیک علیه ترامپ

Share