Share

در حالی که از سوی دولت ایران نرخ بیکاری ۱۰ درصد اعلام شده برخی کارشناسان اقتصادی این نرخ را ۱۷ درصد و فعالان عرصه اشتغال آن را بیش از ۲۰ درصد برآورد کرده‌اند.

به گزارش تارنمای خبرآنلاین، ۱۰ کارشناس اقتصادی کشور از «هیأت چشم‌انداز اقتصاد ایران» متشکل از استادان دانشگاه‌های این کشور و مسئولان سابق دولتی، میزان نرخ بیکاری ایران در سال گذشته را معادل ۱۷ درصد برآورد کرده‌اند.

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در دیدار نوروزی خود با برخی نمایندگان مجلس، از ایجاد بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل و کاهش نرخ بیکاری از ۶/۱۴ درصد فصل بهار به ۱۰ درصد در پایان سال ۸۹ خبر داده بود.

در همین حال آمارهای رسمی در این زمینه از سوی مراجع رسمی اعلام نمی‌شود و مرکز آمار ایران در این‌باره سکوت کرده است.

فعالان اقتصادی و کارشناسان نرخ بیکاری ۱۰ درصدی را نمی‌پذیرند و از چهار میلیون بیکار در ایران سخن می‌گویند و معتقدند وضعیت بیکاری مناسب نیست.

محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تلویزیونی خود در ۲۶ بهمن‌ماه گذشته تعداد بیکاران ایران را دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود. مرکز آمار ایران نیز در تابستان سال ۸۹ جمعیت فعال ایران را ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برآورد کرد.

پدرام سلطانی، عضو اتاق بازرگانی ایران در این زمینه می‌گوید همان‌طور که در برنامه چهارم آمده است، برای کاهش میزان بیکاری نرخ رشد سالانه اقتصادی می‌بایست هشت درصد شود اما این رشد در سال گذشته به اعتقاد وی در خوش‌بینانه‌ترین حالت سه تا چهار درصد بوده است.
 

سلطانی می‌افزاید: «فکر نکنم در سال گذشته نرخ بیکاری کشور کاهش یافته باشد و از آن نرخ ۱۴ درصد اعلام شده در فصل بهار سال گذشته بیکاری کمتر شده باشد.»

وی معتقد است کاهش نرخ بیکاری در ایران به دلیل این که «فضای اقتصادی کشور مجال افزایش فرصت‌های شغلی را نمی‌دهد» بعید به نظر می‌رسد.
 

علی موسوی، از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس ایران نیز می‌گوید: «نرخ بیکاری اعلامی موجود یک سوم یا یک دوم نرخ واقعی بیکاری است و در حقیقت بیکاری واقعی دو برابر نرخ اعلام شده است.» بدین ترتیب وی نرخ بیکاری در ایران را «بیش از ۲۰ درصد» می‌داند.

داود باقری، عضو سابق شورای عالی اشتغال نیز گفت: «نرخ بیکاری بالاتر از عددهایی است که مرکز آمار و دولت ارائه کرده اند.»

وی گفت که برخی مشاغل کاذب مانند دست‌فروشی را نیز باید در زمره بیکاری قرار داد که با به‌شمار آوردن آن‌ها نرخ بیکاری «بالای ۲۰ درصد» خواهد بود.

مسعود دانشمند، عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: «در حال حاضر شغل‌های غیرمولد را هم در آمار شاغلان محسوب می‌کنند که اگر این گروه را مدنظر قرار ندهیم، نرخ بیکاری بیشتر از ۱۰ درصد اعلام شده توسط رییس جمهوری خواهد بود.»
 

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر کار جمهوری اسلامی ایران نیز روز پنجم فروردین‌ماه جاری گفته بود: «تعداد بیکاران کشور دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که تقریبا در حد ۱۰ درصد، نرخ بیکاری کشور ما را نشان می دهد.»
 

 

Share