Share

حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، از امروز (۲۵ بهمن ۹۵) وارد هفتمین سال خود می‌شود. برای اعتراض به این وضعیت، توفانی توییتری شکل گرفته که بناست تا ساعت ۲۰ (هشت شب) به وقت تهران، به اوج خود برسد.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که از سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند

هدف از این حرکت جمعی در فضای مجازی، طرح درخواست رفع حصر و تبدیل آن به یک ترند جهانی‌ست تا توجه افکار عمومی در سراسر دنیا بار دیگر به این موضوع جلب شود.

کاربران توییت‌های خود درباره این موضوع را با هشتگ‌های #رفع حصر و #BreakHasr منتشر می‌کنند. هشتگ #EndHouseArrest هم به این دو هشتگ اضافه شده است.

زهرا و نرگس موسوی، از دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، و محمدتقی کروبی، از فرزندان مهدی کروبی هم با نوشتن در توییتر خود به این توفان توییتری پیوسته‌اند.

دختران میرحسین موسوی در میان توییت‌های‌شان با محوریت رفع حصر، در چند توییت به هم پیوسته روایتی از ساعت‌های شروع حصر خانگی پدر و مادرش نیز ارائه کرده‌اند:

نرگس موسوی:

«٢۵ بهمن ٨٩، ساعت‌های اولیه حصر … ون سفید ورودی اختر را می‌بندد. به خون غلتیدن شهیدان صانع ژاله و محمد مختاری #BreakHasr»

زهرا موسوی خامنه:

«از پشت میله‌های خانه زندان شده اختر و دو در آهنی هر روز تابنده‌ترید. هر لحظه دلتنگتریم. جای شما پیش ما و جای ما پیش شما سبز #BreakHasr»

محمد‌تقی کروبی هم در توییتر خود نوشته است:

کاربری به نام امیر اما از قول محمود صادقی، نماینده مجلس که در دانشگاه خواجه نصیر سخنرانی داشته، نوشته است: «علائم مثبتی وجود دارد که تا پایان سال حصر حل بشود.»

این صحبت در حالی‌ از قول آقای صادقی نقل شده است که سایت «پیک‌نت» روز شنبه ۲۳ بهمن در خبری نوشته بود: «در برخی محافل سیاسی ایران و همچنین در برخی خبرهایی که نمایندگان مجلس با هم مبادله می‌کنند، گفته می‌شود مسأله حصر آقایان کروبی و موسوی و همچنین خانم رهنورد حل شده است.»

روز یک‌شنبه ۲۴ بهمن اما سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد سابق میرحسین موسوی این خبر را تکذیب کردند.

سایت کلمه:

«برخلاف برخی شایعات و اخبار بی‌پایه روزهای اخیر هیچ تغییری در وضعیت حصر صورت نگرفته است.»

صفحه اینستاگرام اردشیر امیرارجمد:

«حصر همچنان پابرجاست و هر گونه تغییر اساسی در شرایط حصر از طریق منابع مورد اعتماد به اطلاع مردم رسانده می‌شود.»

بیشتر بخوانید: تکذیب «رفع حصر خانگی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶»

در روزهای گذشته صحبت‌های علی مطهری، نایب رییس مجلس ایران هم درباره دیدار او با محصوران خبرساز شد چرا که رسانه‌های داخلی ابتدا خبر از دیدار او با رهبران جنبش سبز دادند و بعد این خبر تکذیب شد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ابتدا گزارش داد که علی مطهری در سخنرانی‌اش در دانشگاه فردوسی مشهد گفته است که به او اجازه داده‌اند ملاقاتی با محصوران داشته باشد تا ببیند اگر آزاد شوند برنامه‌شان چیست. آنها هم گفته‌اند نظام را دوست دارند و مایل به وحدت هستند ….

پس از آن‌که محمد‌تقی کروبی و سایت کلمه انجام شدن چنین دیداری را تکذیب کردند، علی مطهری هم اصل موضوع را انکار کرد:

علی مطهری: دیدار با محصوران قطعی نشده

امضای طومار برای رفع حصر

در روزهای اخیر جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و مدنی، نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به سران سه قوه و نمایندگان مجلس ایران و دیگر مسئولان کشور نوشته‌اند و در آن خواهان پایان دادن به حصر خانگی موسوی، کروبی و رهنورد شده‌اند: راه‌اندازی کارزار جمع‌آوری امضا با درخواست رفع حصر

این نامه برای امضا در اختیار عموم مردم قرار گرفته است (اینجا) و تا لحظه تنظیم این گزارش نزدیک به ۲۳ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند.

نویسندگان این نامه با اشاره به حضور گسترده مردم در مراسم خاکسپاری اکبر هاشمی رفسنجانی، نوشته‌اند که «مردم ایران به مرحله‌ای از شناخت و رشد و تجربه رسیده‌اند که راه سعادت و موفقیت را نه در کینه‌ورزی و دشمنی، که در همدلی، قدر‌شناسی و پذیرش نظرات و دیدگاه‌های متفاوت می‌دانند.»

تلاش‌های برای رفع حصر موسوی، رهنورد و کروبی در حالی انجام می‌شود که این سه از بهمن‌ ماه سال ۱۳۸۹ بدون تفهیم اتهام یا برگزار شدن دادگاه در اسارت به سر می‌برند.

حسن روحانی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، پیش از برگزاری این انتخابات در پاسخ به سوالی درباره رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی خطاب به جمعیت گفت: «به نظر من مشکل نیست شرایطی را در یک سال آینده بشود {در کشور} فراهم کرد که نه تنها آن‌هایی که در حصرند آزاد شوند، بلکه حتی کسانی که به خاطر سال ۸۸ در زندان هستند، آن‌ها هم آزاد شوند.»

حدود چهار سال از به قدرت رسیدن روحانی می‌گذرد اما او هنوز نتوانسته است آن‌چه را که برای محقق کردنش یک سال زمان می‌خواست، عملی کند.


در همین زمینه

کلید قفل حصر در دست کیست؟

Share