Share

پلیس ترکیه ۵۴۴ نفر را به اتهام همکاری با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) بازداشت کرد.

نیروهای امنیتی ترکیه

نیروهای امنیتی ترکیه

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز سه‌شنبه ۱۴ فوریه / ۲۶ بهمن اعلام کرد که این عملیات گسترده پلیس روز دوشنبه در ۲۵ استان این کشور به اجرا در آمد.

بنا به این گزارش، در میان بازداشت‌شدگان رهبران بلندپایه پ‌ک‌ک دیده می‌شوند.

فرماندار استان کردنشین غازی عینتاپ، واقع در جنوب شرق ترکیه گفته است ۴۵ نفر از بازداشت‌شدگان در این استان مسئولان حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP)، حزب مدافع حقوق کردها هستند.

دولت ترکیه بارها حزب دموکراتیک خلق‌ها، دومین حزب قوی اپوزیسیون در پارلمان این کشور را متهم به همکاری با پ‌ک‌ک کرده اما این حزب همواره این اتهام را رد کرده است.

صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک‌داغ، دو رهبر اصلی حزب دموکراتیک خلق‌ها از سوی دادستانی ترکیه به‌ترتیب به ۱۴۲ سال و ۸۳ سال حبس محکوم شده‌اند. آن‌ها نیز متهم‌اند که با پ‌ک‌ک همکاری کرده‌اند. دمیرتاش و یوکسک‌داغ از ماه نوامبر ۲۰۱۶ در زندان به‌سر می‌برند.

دولت ترکیه در حال جنگ با نیروهای پ‌ک‌ک است. جنگنده‌های این کشور به‌طور مواضع پ‌ک‌ک در کوهستان‌های شمال عراق در نزدیکی مرز ترکیه مورد هدف قرار می‌دهند. شمال عراق محل اصلی قرارگاه‌های نیرو‌های پ‌ک‌ک است.

آتش‌بس بین پ‌ک‌ک و دولت ترکیه تابستان سال گذشته و با توقف فرآیند صلح شکسته شد. پ‌ک‌ک که در سال ۱۹۸۴ شکل گرفت بیش از سه دهه است که با نیروهای ترکیه می‌جنگد. تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر در درگیری‌های بین آن‌ها کشته شده‌اند که اکثریت غالب آن‌ها را کردها تشکیل می‌دهند.

Share