Share

جبار کوچکی‌نژاد، رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در مجلس ایران، رقم اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان را بالاتر از ۱۱ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، جبار کوچکی‌نژاد پنج‌شنبه ۲۸ بهمن درباره پرونده اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: «اسنادی درباره این پرونده به دست آورده‌ایم که می‌توان گفت تکان‌دهنده است.»

او افزود: «اخیرا برخی از دوستان یک رقم ۱۱ هزار میلیاردی درباره مفاسد این پرونده اعلام کرده‌اند که بنده به‌عنوان ریاست کمیته مذکور و به دلیل عدم جمع‌بندی‌های لازم، آن را تکذیب می‌کنم چرا که رقم این اختلاس رقم درشتی است.»

پیش از این رقم اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان هشت هزار میلیارد تومان اعلام شده بود.

تا کنون و طبق اعلام دادستان تهران، هشت نفر در پیوند با اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان بازداشت شده‌اند. جبار کوچکی‌نژاد ۱۰ مهر امسال به خبرگزاری ایلنا گفته بود که بازداشت شدگان از منسوبان «برخی افراد» هستند.

صندوق ذخیره فرهنگیان ۲۵ شرکت زیر مجموعه دارد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در آبان‌ماه سال جاری گفته بود که صندوق ذخیره فرهنگیان در طول دوران فعالیش حدود ۱۰۰ شرکت تأسیس کرده بود که یکی از این ۱۰۰ شرکت بانک سرمایه است. ۴۷.۶۶ درصد سهام این بانک که ششمین بانک خصوصی در ایران است، به‌ صندوق ذخیره فرهنگیان تعلق دارد و اختلاس فوق از سوی دست‌اندرکاران صندوق و بانک سرمایه صورت گرفته است.

به‌گفته محسنی اژه‌ای بانک سرمایه در طول این مدت بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده است که هشت هزار میلیارد تومان آن معوقه است و در این ارتباط دو – سه فساد رخ داده است. کسانی که تسهیلات داده‌‌اند، در ازای پرداخت تسهیلات، منفعت شخصی بردند.

جبار کوچکی‌نژاد با اشاره به تخلفات انجام شده در اساس‌نامه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: «بر اساس این تخلفات و مشاهدات اعضای هیأت [تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان]، صندوق به یک صندوق خصوصی تغییر ماهیت داده بود، این در حالی است که فرهنگیان باید سهام‌دار این صندوق باشند.»

به‌گفته کوچکی‌نژاد در جلسه روز پنج‌شنبه گزارش کمیته‌های هیأت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و همچنین گزارش ناظر دیوان محاسبات درباره این پرونده شنیده شد.

بیشتر بخوانید:

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان برکنار و بازداشت شد

«اختلاس ۸۰۰۰ میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان»

Share