Share

در حالی که عیسی فرهادی، استاندار البرز (کرج) وجود تأسیسات هسته‌ای را در کرج تکذیب کرده،علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران وجود کارخانه ساخت سانتریفیوژ در این شهر را تأیید کرده است.

 

سازمان مجاهدین خلق روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرده بود کارخانه تابا در نزدیکی تهران، سانتریفیوژ که برای غنی‌سازی اورانیوم کاربرد دارد، تولید می‌کند.

 

اما عیسی فرهادی، استاندار البرز، امروز شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، گفت کارخانه تابا، کنتور برق و کلید و پریز تولید می‌کند.

 

وی افزوده: «این شرکت مربوط به بخش خصوصی است و هیچ گونه خط تولیدی خارج از چارچوب کاری خود ندارد.»

 

عیسی فرهادی گفته است: «هیچ واحد صنعتی در استان البرز به‌ویژه شهرستان کرج در زمینه ساخت قطعات هسته‌ای فعالیت نمی‌کند و رسانه‌های غربی فقط برای انحراف افکار عمومی جهان دست به انتشار چنین اخبار کذبی می‌زنند.»

 

با این حال، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، امروز در یک نشست خبری در تهران گفت: «ما سانتریفیوژ می‌سازیم و در بخش‌های مختلف کشور ساخت قطعات آن در حال انجام است. کارخانه‌ای هم در کرج داریم که قبلاً هم خبرنگاران از آن بازدید کرده بودند که امر محرمانه‌ای نیست.»

 

وی افزود: «وضعیت منافقین (مجاهدین خلق) به گونه‌ای است که امروز شاهدیم در عراق چه اتفاقی رخ داد. در دنیا منافقین کاملاً تکلیف‌شان روشن است و مشخص است چه اقداماتی را در کارنامه خود دارند و از چه اصولی پیروی می‌کنند و چه فجایعی را به بار آورده‌اند. این گروهک کم کم نفس‌های آخر خود را می‌کشد.»

 

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است این وزارت‌خانه گزارشی در این باره از سازمان مجاهدین خلق دریافت نکرده و نمی‌تواند نظر بدهد.

 

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که به مصوبات سازمان ملل متحد مبنی بر توقف غنی‌سازی اورانیوم و گشودن تأسیسات هسته‌ای خود به روی نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پایبند نبوده است.

 

آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران که به گفته آن‌ها در جهت «مقاصد نظامی» است، فعالیت می‌کنند. اما ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش، صلح‌آمیز است.

شورای امنیت سازمان ملل، خرداد ١٣٨٨ تحریم‌های تازه‌ای را علیه برنامه هسته‌ای ایران تصویب کرد.

 

Share