Share

خطر در کمین سلامتی شهروندان و علل تحولات تازه خاورمیانه و شمال آفریقا از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

«خطر در کمین سلامتی شهروندان»
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «افکار عمومی در انتظار گام بعدی» در مورد هشدارهای تازه وزیر بهداشت ایران است.

نویسنده سرمقاله تهران امروز نوشته است: «آن‌هایی که خانم دستجردی وزیر بهداشت را می‌شناسند در توصیف او از واژه مردانه سخن به میان می‌آورند، چه مردهایی که معتقدند افشاگری‌هایش مردانه است و چه زن‌هایی که به‌واسطه عدم ورودش به مباحث حوزه زنان، درست یا غلط او را ضد زن می‌دانند که در نهایت همه توصیف‌ها به وجهی مردانه می‌انجامد. این یک واقعیت است که در دولت نهم و دهم که نه، در همه دولت‌های جمهوری اسلامی وزیری به این مرام کمتر دیده‌ایم. وزیری که برای اولین بار رسماً تأیید کرد آب شرب پایتخت آلوده به نیترات است و با اینکه احتمال می‌داد، متهم شود به تبانی با کارخانه‌دارها، زنان باردار و کودکان را توصیه کرد به مصرف آب معدنی که به دلیل رجوع مردم قیمت آن ۵۰ تومانی هم افزایش یافت. ایضاً در ماجرای ایدز با اعلام اینکه آتشفشان ایدز در راه است، آن هم نه به واسطه تزریق سرنگ آلوده که به‌خاطر روابط نامشروع افراد. چه به گفته خانم وزیر بیش از ۹۰ درصد موارد جدید ابتلا به ایدز در ایران از طریق تماس جنسی و به‌خصوص در شهرهای بزرگ و در گروه سنی ۲۵ تا۳۰ سال است و اینکه از ۸۰ هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور تنها ۲۵ درصد آن‌ها شناسایی شده‌اند.»

در بخشی از این سرمقاله آمده است: «همچنین گذر دستجردی اصولگرا از واژه‌های زنان آسیب‌دیده، زنان پرخطر و زنان ویژه و عریان گفتن واژه تابو زنان روسپی که۵۰ درصد ناقل ایدز هستند و در شرایط سخت سیاسی کشور اعلام اینکه بنزن موجود در بنزین بیش از حد مجاز بوده و برای سلامتی شهروندان خطرناک است و در فقره آلودگی هوا تأیید مرگ چهار هزار نفر در سال ۸۸ بر اثر آلودگی هوای پایتخت و…حالا هم خانم وزیر که خواسته در هفته سلامت سنگ تمام بگذارد، چند افشاگری یا بگوییم آمار مهم را به افکار عمومی اعلام کرده است.»

 

سرمقاله افزوده: «اینکه در ۴۹ درصد نسخه‌های پزشکان حتماً یک قلم داروی آنتی‌بیوتیک وجود دارد. این در حالی است که طبق استاندارد جهانی میزان مصرف آنتی‌بیوتیک باید ۱۱ درصد باشد اما متأسفانه این میزان در کشور ما ۴۹ درصد داروهاست و علاوه بر نسخه‌دار‌ها، ۴۰ درصد مردم بدون نسخه، آنتی‌بیوتیک را از داروخانه‌ها تهیه می‌کنند و از همین روست که چشممان روشن که در آسیا مقام دوم و در جهان جزو ۲۰ کشور از نظر مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک شده‌ایم و دیگر اینکه دستجردی خبر داده ۴۶ درصد زنان و ۴۴ درصد مردان در ایران دچار اضافه وزن و ۵۹ درصد زنان و ۳۶ درصد مردان مبتلا به فشارخون بالا هستند و به نظر وزیر بهداشت وضعیت نسل آینده نگران‌کننده است چرا که بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد ۵/ ۱۹ درصد پسران و ۱۶ درصد دختران در کشور اضافه وزن دارند. بازهم براساس آمارهای خانم وزیر بیش از ۴۵ درصد دانش‌آموزان کشور روزانه چهار ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند و ۴۰ درصد از دانش‌آموزان نیز به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده می‌کنند که این موارد از عواملی است که به کم‌تحرکی و چاقی دانش‌آموزان کمک می‌کند. و آخر اینکه، بعد از بحران شیوع آنفلوانزا در مرغ‌داری‌های چند شهر مهم کشور و معدوم کردن میلیون‌ها مرغ در سکوت خبری، حالا خانم وزیر خبر می‌دهد آن‌قدر به خورد مرغ‌های نگون‌بخت آنتی‌بیوتیک خورانده‌اند که سلامت شهروندان به مخاطره افتاده است و حالا این شهروندان هستند که در مقابل آنتی‌ بیوتیک‌های قوی، بدنشان مقاومت می‌کند.»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: ‌«حالا که مردم می‌دانند خوردن مرغ سلامتی آن‌ها را به خطر می‌اندازد و اینکه آقایان اطبا در ۴۹ درصد نسخه‌هایشان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند و چهار هزار نفر براثر آلودگی هوا فقط در تهران جان باخته‌اند. شهروندان با دانستن این حقایق برای جلوگیری از بروز فجایع چه باید بکنند؟ ما نیز معتقدیم دانستن حق مردم است و کار خانم وزیر قابل تقدیر. اما چه کسی مسئول سلامتی مردم کشور است. اگرچه به باور خانم دستجردی ۲۵ درصد سلامت مردم مربوط به مسائل پزشکی، ۵۰ درصد عوامل اجتماعی و ۲۵ درصد بقیه مربوط به مسائل درمانی است پس وزارت بهداشت فقط می‌تواند ۲۵ درصد مسائل مربوط به سلامت مردم را پوشش دهد و ۷۵ درصد دیگر این مسیر باید با همکاری‌های بین‌ بخشی محقق شود. اما بدون تعارف متولی سلامت مردم در درجه اول دولت و در مرحله اجرایی وزیر بهداشت است. انتظار افکار عمومی از وزیر پاسخگو و دولت این است که در کنار روشنگری و آگاهی‌بخشی به مردم از وضعیت بهداشت و سلامت آنان و گوشزد کردن خطرات، نسبت به بروز چنین فجایعی جلوگیری کرده و حافظ سلامت جسم و روح و روان مردم باشد.»

 

متن کامل سرمقاله

علل تحولات تازه خاورمیانه و شمال آفریقا
سرمقاله امروز روزنامه جمهوری اسلامی با عنوان «ما و این امتحان الهی» در مورد علل و اهداف جنبش‌های اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

 

در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده است: «ساده‌لوحانه است اگر تصور شود قیام‌های مردمی در کشورهای عربی و شمال آفریقا با مدیریت آمریکا و هم‌دستان اروپایی سران کاخ سفید به راه افتاده و در پی تحقق اهداف مورد نظر آن‌هاست. این نظریه انحرافی را خود آمریکایی‌ها القا می‌کنند تا اعتبار خود را، که در اثر تحولات منطقه به‌شدت آسیب دیده، تا حدودی ترمیم و حفظ کنند. علاوه بر این، آمریکایی‌ها تلاش وسیعی را برای سوارشدن بر موجی که در اثر قیام‌های مردمی در منطقه به راه افتاده آغاز کرده و اقدامات زیادی برای مصادره انقلاب‌ها در کشورهای مصر، تونس، یمن و لیبی به‌عمل آورده‌اند و در بعضی کشورها نیز از طریق صدور دستورالعمل سرکوب مردم، موقتاً جلوی به نتیجه رسیدن انقلاب‌ها را گرفته‌اند. این تلاش‌ها، انحرافی بودن این تحلیل را به اثبات می‌رسانند.»

 

این سرمقاله افزوده: «تحلیل درست تحولات منطقه این است که در کشورهای عربی و شمال آفریقا قیام‌های خودجوشی توسط ملت‌ها صورت گرفته و درحال رشد و توسعه است. ریشه این قیام‌ها بیداری مردم است و این بیداری از دو عامل مهم ناشی شده است؛ نهضت جهانی اسلام به رهبری امام خمینی و گسترش امکانات اطلاع رسانی در سطح جهان.»

 

در ادامه سرمقاله آمده است: «تفاوت میان این تحلیل صحیح و آن تحلیل انحرافی که می‌گوید همه اتفاقات منطقه زیر سر آمریکاست، این است که پذیرش آمریکایی بودن این تحرکات ایجاب می‌کند آمریکا را قدرتمندتر از همیشه فرض کنیم و منتظر رقم خوردن سرنوشت منطقه توسط آمریکا بمانیم. اما تحلیل واقع‌بینانه‌ای که تحولات منطقه را نتیجه بیداری و حرکت‌های خودجوش و ارادی ملت‌ها می‌داند، ایجاب می‌کند از فرصت پدیدآمده توسط ملت‌ها حداکثر تلاش برای تقویت این اراده و گسترش این بیداری به‌عمل آید و آخرین ضربه‌های کاری به ریشه‌های استعمار و استبداد، زده شود تا همه ملت‌ها آزاد شوند و زمینه‌ای برای ظلم و بی‌عدالتی باقی نماند.»

 

نویسنده در بخش دیگری از این سرمقاله نوشته است:‌ «واقعیت این است که اکنون آمریکا و سایر قدرت‌های زورگو در برابر تحولات منطقه خاورمیانه عربی و شمال آفریقا درحالت انفعالی و تدافعی قرار دارند. هوشمندی و زیرکی سران کشورهای اسلامی مستقل در این مقطع و استفاده به موقع آن‌ها از فرصت پیش آمده می‌تواند این قدرت‌های فاسد را تا خلع سلاح کامل به عقب‌نشینی وادار نماید و در مقابل، بی‌عملی سران کشورهای اسلامی مستقل و مشغول شدن آن‌ها به مسائل بیهوده یا درگیری‌های داخلی، زمینه را برای خارج شدن قدرت‌های فاسد جهانی از حالت انفعالی فراهم خواهد ساخت و آن‌ها با تجدید قوای مجدد کنترل اوضاع را دردست خواهند گرفت. این، یک فرصت استثنائی است. خدا چنین فرصت‌هایی را گاهی در اختیار قرار می‌دهد تا بندگان خود را امتحان نماید. ما از این امتحان الهی آیا سربلند خارج خواهیم شد؟»

 

متن کامل سرمقاله

 

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «خداحافظی با صفرهای پول ملی»
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «دوگانگی در رفتار، گزافه‌گویی در گفتار»

Share