ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بیش از ۶۰ هزار سیل‌‌زده و گرفتار برف و کولاک در سراسر ایران

بسیاری از استان‌های ایران با برف و کولاک و سیلاب مواجه شده‌اند. در جهرم، سیل بیش از ۷۰۰ خانه را خراب کرده. روستاهای کرانه سد «مند» هم در خطر قرار دارند.

در بسیاری از استان‌های ایران برف و کولاک و وقوع سیل و آب‌گرفتگی گزارش شده است. سد خاکی محمدآباد در شهرستان جهرم تخریب شده است و مقامات دولتی درباره وضع برخی مناطق هشدار داده‌اند. در جهرم بیش از ۷۰۰ خانه و بخشی از بازار  شهر نیز خراب شده است.

امدادرسانی به ۴۰ هزار نفر از روستائیان سیل‌زده

شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر به خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفته است که تاکنون بیش از ۶۱ هزار و صد هزار نفر که در سیل و برف و کولاک محصور شده بودند نجات یافته‌اند.

سیل و آبگرفتگی

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت از  ٢٤ تا ٢٩ بهمن ۹۵، ١١ استان اصفهان، ایلام، فارس، تهران، خراسان رضوی و شمالی، خوزستان، بوشهر، کرمان، کهگیلویه و هرمزگان، تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی بوده‌اند.

او از امدادرسانی به ۴۰ هزار سیل‌زده  در هفته اخیر خبر داد. به گفته سلیمی در ٣٦٤ شهر، روستا  و مناطق عشایرنشینِ گرفتار سیل و آبگرفتگی امدادرسانی انجام شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اسکان اضطراری پنج هزار نفر خبر داد. این مقام مسئول گفته است: « تاکنون ۲۳ نفر نجات یافته‌اند، یک دختر ۸ ساله فوت شده است. همچنین، یک مورد مفقودی داشته‌ایم.»

سلیمی گفت عملیات تخلیه آب از ٨٩٣ واحد مسکونی و رهاسازی ۸۱ دستگاه خودرو از مسیر سیلاب انجام شده است. همچنین به گفته او دو هزار و ۹۸۷ نفر در قالب ۴۸۷ تیم عملیاتی در امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سیل و آبگرفتگی حضور داشته‌اند.

شایعاتی در رسانه‌ها وجود داشت مبنی بر اینکه سد جهرم در استان فارس تخریب شده است اما مدیرکل مدیریت بحران استان فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) این خبر را تکذیب کرد.

علیرضا صحرائیان، فرماندار ویژه جهرم گفته است که بارندگی در این شهرستان همچنان ادامه دارد.  به گفته فرماندار جهرم «راه ۲۰ منطقه روستایی قطع و ۵ روستا نیز به طور کامل تخلیه شده است.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرماندار جهرم اعلام کرده که در این شهر ۷۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی به صورت ۱۰۰ درصد تخریب شده. ۲ هزار و ۵۰ واحد نیز دچار آسیب شده که نیاز به بازسازی دارد که از این تعداد حدود ۱۰۰۰ واحد بین ۳۰ تا ۴۵ درصد و ۱۱۰۰ واحد بین ۱۰ تا ۳۰ درصد تخریب شده‌اند.

همچنین، غلامرضا مهرجو، فرماندار شهرستان دشتی بوشهر در رابطه با سیل هفته اخیر به خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) گفت:« بارندگی‌های شدید چند روز گذشته در استان‌های بوشهر و فارس موجب طغیان بی‌سابقه رودخانه "مند" شده و چندین روستای حاشیه رودخانه را به صورت جدی تهدید و احتمال تخلیه آنها وجود دارد.»

او به ساکنان حاشیه روستاهای کرانه "مند" هشدار داد که گوش به زنگ باشند که در صورت طغیان آب روستاها را تخلیه کنند. مهرجو افزود: «در حال حاضر روستاهای ناصری، دهداری، امام آباد، درویشی، دهداری وچند روستای بخش کاکی بیشتر در معرض خطر سیل رودخانه "مند" هستند.»

شهرستان دشتی با ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۸۰ کیلومتری جنوب بوشهر واقع شده است.

برف و کولاک

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر خبر داد که عملیات برف و کولاک در ۲۳ استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، البرز، چهارمحال، تهران، خراسان شمالی، زنجان، قزوین، سمنان، فارس، کرمان، کردستان، کرمانشاه، گیلان، گلستان، مازندران، مرکزی، لرستان، همدان، قم، یزد و اصفهان صورت گرفته است. به گفته او امدادرسانی در ۱۲۵ محور برف گیر به ۲۱ هزار نفر انجام شده است.

او با اعلام خبر امدادرسانی به ٢١ هزار نفر و اسکان اضطراری چهار هزار نفر افزود: در این مدت، ۴۱ مصدوم و ۱۷ خانم باردار به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

سلیمی از نجات چهار نفر از سقوط بهمن خبر داد و گفت دو نفر در ریزش بهمن جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین او از رهاسازی ٢٤٥٣ خودرو از برف خبر داد و گفت: هزار و ۳۶۷ نفر در قالب ۳۹۹ تیم عملیاتی در امدادرسانی حاضر بوده‌اند.

به گفته رئیس سازمان امداد و نجات، امدادرسانی در شش استان آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، چهارمحال ، کردستان و همدان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • رشید

    گیلان بکوب داره برف میاد.