Share

تهران در واکنش به اخراج سه دیپلمات خود از کویت، سه دیپلمات کویتی را از خاک ایران اخراج می‌کند.

 

این خبر از سوی پرس‌تی‌وی، تلویزیون انگلیسی‌زبان ایران و همچنین رسانه‌های کویتی تأیید شده است.

 

منابع خبری ایران اعلام کرده‌اند که وزارت امور خارجه این کشور به سه دیپلمات سفارت کویت در تهران، ۱۰ روز مهلت داده تا خاک این کشور را ترک کنند.

 

تارنمای عصرایران به نقل از روزنامه الجریده کویت نوشته است: «منابع آگاه در وزارت خارجه کویت گفته‌اند پس از اخراج دیپلمات‌های ایرانی از کویتی، چنین اقدامی از سوی تهران پیش‌بینی می‌شد. با وجود اخراج متبادل دیپلمات‌های ایرانی و کویت اما تماس‌ها میان دو طرف ادامه دارد.»

 

خالد جارالله، معاون وزیر امور خارجه کویت هم تأیید کرده که ایران سه دیپلمات کویتی به نام های محمد الهاجری دبیر اول، سالم المشاری دبیر دوم و وطلال الدلک دبیر سوم سفارت را اخراج کرده است.

 

در همین حال سه نماینده پارلمان کویت خواستار اخراج همه اعضای سفارت ایران در کویت، توقف تمامی همکاری‌ها با ایران در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و توقف سفرهای دوجانبه هوایی و دریایی میان دو کشور شدند.

 

مبارک الوعلان، ولید طباطبایی وفلاح الصواغ همچنین از دولت کویت خواسته‌اند که دیگر سفیری به تهران اعزام نکند و از کشورهای لبنان، سوریه و ایران نیروی کار گرفته نشود.

 

کویت پیش‌تر سه دیپلمات دیگر ایرانی را از این کشور اخراج کرده بود.

 

مقام های کویتی هفته گذشته از کشف «شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسدارن جمهوری اسلامی ایران» در این کشور خبر دادند.

 

در همین حال روز گذشته خبرگزاری العربیه به نقل از سلیمان الجارلله، مدیرکل وزارت امور خارجه کویت گزارش داد که بحث قطع روابط کشورهای عضو شورای همکاری با ایران در سطح بالا در حال بررسی است.

 

العربیه همچنین به نقل از روزنامه «السیاسیه» چاپ کویت خبر داده است که وزارت خارجه این کشور به کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرده که چهار دیپلمات دیگر به دلیل «ارتباط با فعالیت‌های جاسوسی» باید هرچه «سریع‌تر» خاک کویت را ترک کنند.

سه نماینده پارلمان کویت خواستار اخراج همه اعضای سفارت ایران در کویت و توقف تمامی همکاری‌ها با ایران شده‌اند

این اتهام از سوی مقام‌های ایرانی رد شده است. علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته گفت این موضوع «دسیسه ای برای ایجاد اختلاف بین دو کشور(ایران و کویت)» است.

وی روز گذشته نیز در یک نشست خبری در تهران، «جاسوسی ایران» را در کویت «اتهام واهی» خواند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «در مذاکراتی که با وزیر خارجه کویت داشتیم این مطلب را اعلام کردیم و آن‌ها گفتند شما در امور داخلی کویت دخالت می‌کنید و مسائلی از این دست را مطرح کردند و (گفتند) اقدامات ایران به کویت آسیب می‌رساند.»

 

علی‌اکبر صالحی افزود: «ما اعلام کردیم اگر هدف و نیت ما آسیب رساندن به کویت بود، آن زمانی که صدام به کویت حمله کرد و کویت در آسیب‌پذیرترین شرایط خود قرار داشت، این کار را می‌کردیم. با وجود این که کویت در حمله صدام به ایران به صدامیان کمک کرده بود اما وقتی که صدام به کویت حمله کرد ما بزرگوارانه درهای برادری ایران را به روی مردم و دولت‌مردان کویت باز کردیم و آن‌ها را امان دادیم.»

 

Share