Share

بگذارید ایران، خانه قهر بماند و حکم حکومتی برای وزارت ورزش از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

«بگذارید ایران، خانه قهر بماند»
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «مراقب جام بلورین ایران باشیم» در مورد دفاع مقامات دولتی از آیین‌های باستانی ایران و حمله برخی از اصولگرایان به این آیین‌ها است.

 

نویسنده سرمقاله ابتکار نوشته است: «این روزها عادت کرده‌ایم همه چیزهای خوب و زیبا را دستمایه‌ای برای بسیاری از مقاصد خود کنیم. از جمع‌کردن آرای ملت تا انتقاد از عملکرد حریف و دراین‌میان، به آن چیزهای خوب و زیبا، تنها به‌عنوان حربه‌ای نگاه می‌کنیم که وقتی حریف را ناکار کردیم، دیگر لزومی به وجود آن نمی‌بینیم. قرعه‌ فال این‌بار به نام ایران خورده است. هرچیزی که نام ایران را به اذهان متبادر می‌کند، این روزها به پرچم و شعاری بدل شده است که می‌توان با مشت آن‌ را به چهره‌ حریف کوبید و به‌سوی او پرتاب کرد و در این رهگذر، آنچه حرمتی ندارد، همان نام ایران است.»

 

در بخشی از این سرمقاله آمده است: «در این یک ساله‌ گذشته، محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی بارها در سخنرانی‌های خود، با نام‌بردن از اسطوره‌ها و نمادهای تمدن باستانی ایران، احساسات هواداران اصولگرای خود را برانگیخته‌اند. گروهی ذوق‌زده از اینکه شعارهای حریف اصلاح‌طلب را به‌دست گرفته‌اند، جناح خود را نماینده و نماد فرهنگ ایران‌زمین معرفی می‌کنند.»

سرمقاله افزوده: «این ذوق‌زدگی هواداران البته قابل درک است؛ چراکه از یک سو، خود ایرانی‌اند و احترام به این نام بزرگ را در وجود خود داشته‌اند و از سوی دیگر، این سخنان شعارهای جذاب و رأی‌آوری به حساب می‌آیند که می‌تواند نسل جوان امروز را به پای صندوق‌های رأی بکشاند. اما ابراز احساسات منفی اصولگرایان از جمله نمایندگان مجلس در‌ این‌ میان، جالب توجه به نظر می‌رسد. برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس هشتم که در جریان به‌هم‌خوردن آرایش سیاسی کشور، اکنون از منتقدان سرسخت محمود احمدی‌نژاد و نزدیکان وی به شمار می‌روند، در جریان مخالفت‌ها و انتقادهای درست یا نادرست خود، این بخش را نیز مورد توجه قرار دادند و آن‌را دستمایه‌ مخالفت‌های جدید خود قرار داده‌اند. اعتراضات شدید احمد توکلی درباره‌ سخنان ملی‌گرایانه احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی و نامه‌ اخیر علی مطهری درباره‌ تأکیدات این دو نفر بر جشن ملی ایرانیان یعنی نوروز، از آن جمله است. آنچه در این اعتراضات و انتقادات، به‌وضوح دیده می‌شود، رگه‌هایی از مخالفت شدید با ایران است.»

 

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: ‌«لرها ضرب‌المثلی دارند که در آن خانه‌ مادر را خانه‌ قهر می‌دانند. یعنی هرکس از زندگی خود قهر می‌کند، به آنجا پناه می‌برد. بگذاریم ایران خانه‌ قهر ما باقی بماند. بگذاریم اگر قرار است که دلمان از هراس حمله‌ای بلرزد، هراس از حمله‌ بیگانه به جغرافیای ایران باشد، نه وحشت از حمله‌ دوستان به تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران. عجالتاً به برادران اصولگرا توصیه می‌شود تا اطلاع ثانوی، از حمله به ایران خودداری کرده و از این‌همه موضوع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دیگر، برای پرتاب‌کردن به همدیگر استفاده کنند.»

متن کامل سرمقاله

 

حکم حکومتی برای وزارت ورزش
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «دولت چرا به مصوبه مجلس عمل نمی کند؟» در مورد تشکیل نشدن وزارت ورزش و جوانان از سوی دولت است.

در سرمقاله روزنامه تهران امروز آمده است: «مصوبات مجلس شورای اسلامی وقتی از سوی شورای نگهبان به تأیید برسد، قانون می‌شود و دولت باید آن‌ها را اجرا کند. در مورد تشکیل وزارت ورزش و جوانان نیز این روند طی شده و قاعدتاً باید دولت در مهلت قانونی وزیر مربوطه را به مجلس معرفی می‌‏کرد ولی ظاهراً اختلاف دیدگاه‏‌هایی در این زمینه بین دولت و مجلس به وجود آمده که باید کارشناسی شود و در واقع دو قوه در این مورد تبادل نظر داشته باشند تا کارها در مهلت قانونی با تعامل و وحدت انجام شود.»

این سرمقاله افزوده: «یکی از دلایل اختلاف دولت با مجلس این است که رئیس‏‌جمهور و مشاوران وی معتقدند سازمان ملی جوانان و تربیت بدنی با یکدیگر سنخیتی ندارند و به صورت مستقل کارایی بیش‌تری خواهند داشت؛ در حالی که این دو سازمان طی سال‏‌های گذشته توفیق چندانی نداشتند و مشکلات زیادی در هر دو حوزه به‌ویژه تربیت بدنی وجود داشت، نمایندگان نمی‌توانستند نظارتی بر آن داشته باشند اما تشکیل وزارت ورزش و جوانان باعث می‌شود تا مشکلات فرهنگی جوانان بیشتر مدنظر قرار گیرد چون اکثر ورزش‌‏ها مختص جوانان است.»

در ادامه سرمقاله آمده است: «در اکثر کشورهای پیشرفته نیز وزارت ورزش وجود دارد، زیرا نظارت قوی‌تر می‌شود. لذا باید مصوبه مجلس در مهلت قانونی اجرایی میی‌شد تا حاشیه‏‌های فعلی به وجود نیاید. در حال حاضر نیز دولت باید در این‌باره پاسخگو باشد که چرا وزیر ورزش و جوانان را در مهلت قانونی معرفی نکرده است.»

نویسنده در بخش دیگری از این سرمقاله نوشته است:‌ «اگر رئیس‏ جمهور دلایل قانونی دارد باید نمایندگان را قانع کند در غیر این صورت وزیر ورزش و جوانان را هرچه سریع‌تر معرفی کند تا حاشیه‏‌های بیش‌تری بین دولت و مجلس پیش نیاید ولی اگر راهی دیگر وجود نداشت باید از مقام معظم رهبری کمک طلبید تا ایشان با حکم حکومتی این گره را باز کنند، چون راهکار قانونی دیگری وجود ندارد. »

متن کامل سرمقاله

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «وعده‌های بزرگ»
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «ضرورت اقدامات ضد تورمی»

Share