Share

به گفته وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران کارگروه طرح تحول اقتصادی تصمیم گرفت که سه یا چهار صفر از پول ملی ایران حذف شود.

به گزارش تارنمای اطلاع‌رسانی دولت ایران، شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست رسانه‌ای خود اعلام کرد در کارگروه طرح تحول اقتصادی، اصلاح پول ملی این کشور قطعی شد.

حسینی افزود: «تصمیم حذف سه یا چهار صفر از پول ملی با بانک مرکزی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران روز ۱۳ فروردین‌ماه جاری نیز اعلام کرده بود که درصورت فراهم شدن تمهیدات مورد نیاز، امسال سه صفر از پول ملی حذف می‌شود.

وی افزوده بود: «مسئله‌ای که دولت را برای اجرای این سیاست به تعمل واداشته آن است که ابتدا باید حداکثر ثبات و آرامش را در قیمت‌ها ایجاد و سپس سه صفر را از پول ملی حذف کرد تا به نتایجی ماندگار دست یافت.»

 

۲۳ بهمن‌ماه سال گذشته حمید پورمحمدی، قائم مقام بانک مرکزی نیز از آماده شدن مطالعات و برنامه‌های حذف صفرها از پول ملی خبر داده بود.

 

به گفته صاحب‌نظران اقتصادی، حذف صفرها از پول ملی به معنای کنترل تورم در ایران نیست و تأثیری هم در کاهش آن ندارد

پورمحمدی گفت: «یکی از محورهای طرح تحول نظام بانکی موضوع رفرم پولی یا حذف صفرها است که همه مطالعات و برنامه‌های آن آماده شده است.»

 

وی با این حال اعلام کرد: «موضوع حذف صفرها از واحد پولی فعلأ مسدود مانده است تا در زمان ارائه طرح تحول بانکی مطرح شود، اما این‌که چه خواهد شد و چگونگی حذف تعداد صفرها به همان موضوع طرح تحول باز می‌گردد.»

 

طرح تحول بانکی قرار است امسال به مورد اجرا گذاشته شود. این طرح که از دو سال پیش با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی ایران آغاز شده است، امسال جدی‌تر خواهد شد.

مسئولان اقتصادی و بانکی ایران زمان کنونی را برای اجرای طرح تحول بانکی «مثبت» ارزیابی می‌کنند و دلیل آن را هم «موفقیت نظام بانکی در اجرای هدفمندی یارانه‌ها» عنوان می‌کنند.

 

اما به گفته کارشناسان اقتصادی در شرایط کنونی ایران، حذف سه صفر از پول ملی به معنای کاهش ارزش پول و برابرکردن قدرت خرید است. در این حالت هر کسی که پول نقد دارد ضرر می‌کند و کسانی که دارایی غیرنقدی دارند، کاهش ارزش پول تأثیر چندانی در ثروت آن‌ها نخواهد داشت.

به گفته صاحب‌نظران اقتصادی، حذف صفرها از پول ملی به معنای کنترل تورم در ایران نیست و تأثیری هم در کاهش آن ندارد. این حرکت، اقدامی است که برخی از کشورهای آمریکای لاتین و همچنین ترکیه در سال‌های اخیر به خاطر آن‌که در یک مدت طولانی تورم بالایی را تحمل کردند، آن را به اجرا درآوردند.

مخالفان طرح حذف صفر از پول ملی معتقدند که بدون فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم اجرای فوری این طرح تأثیر نامطلوبی بر کاهش قدرت خرید مردم خواهد داشت.

 

برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند که حذف صفر می‌تواند در شرایطی که تورم زیاد شده و ارزش پول ملی کاهش یافته، مؤثر باشد، به این معنی که دیگر نیازی به استفاده از حجم زیادی پول نیست.

 

«کاهش حجم اسکناس، سادگی در مبادلات، راحت‌تر شدن حمل و نقل پول، صرفه‌جویی در وقت، کاهش آثار روانی تورم» از جمله مزیت‌هایی است که برای حذف صفر پول ملی مطرح شده است.
 

 

Share