Share

فردای پذیرش طرح اتحادیه آفریقا توسط معمر قذافی برای حل مسالمت‌آمیز مسأله لیبی، مخالفان حکومت امروز پیش‌شرط‌های خود را برای مذاکره اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ابتکار اتحادیه آفریقا برای حل مسأله لیبی ممکن است با طرح خواسته‌های شورشیان بی‌اثر بماند.

روز گذشته سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی «نقشه راه پایان خشونت‌ها در لیبی» را که توسط اتحادیه آفریقا ارائه شده بود پذیرفت. امروز نیز هیأت مذاکره‌کننده اتحادیه برای گفت‌وگو با مخالفان و متقاعد ساختن آنان، به بنغازی رفت.

شورشیان به نمایندگان اتحادیه آفریقا گفته‌اند که پیش از هر آتش‌بسی نیروهای دولتی باید از جاده‌ها و خیابان‌ها برداشته شوند و آزادی بیان نیز مورد احترام قرار گیرد.

به گفته صاحب‌نظران سیاسی از آن‌جا که شورشیان همواره خواهان کناره‌گیری معمر قذافی از حکومت بود‌ه‌اند این مذاکرات دشوار به نظر می‌رسد

 

هیأت نمایندگی اتحادیه آفریقا که در طرابلس با قذافی مذاکره کرد متشکل از یاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، آمادو توماری‌توره، رئیس جمهوری مالی، محمد عولد عبدالعزیز، رئیس جمهوری موریتانی و دنیس ساسو نگه‌سو، رئیس جمهوری کنگو بود که هنری اوریم اوکللو، وزیر امور خارجه اوگاندا نیز آنان را همراهی می‌کرد.

معمر قذافی بنا به روال همیشگی، آنان را در چادر خود در محل اقامت باب‌العزیز به حضور پذیرفت.

یاکوب زوما گفت: «هیأت رهبریِ برادر، نقشه راه را که ما ارائه کرده بودیم پذیرفت.»

سپس رماتان لامامرا، کمیسر صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در برابر نمایندگان رسانه‌ها بیانیه‌ای را خواند که بر اساس آن «نقشه راه» و به‌طور مشخص «توقف فوری عملیات خصمانه»، «تسهیل در تحویل کمک‌های بشردوستانه به مردم» و «آغاز گفت‌وگوی حکومت و مخالفان دولت لیبی با چشم‌انداز یک دوره گذار»، از جمله موارد مهم آن بودند.

هیأت نمایندگان اتحادیه آفریقا به منظور توقف نبردها در لیبی به این کشور سفر کرده است.

رئیس جمهور آفریقای جنوبی که روز گذشته لیبی را ترک کرد اعلام نمود «فراخوانی نیز به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ابلاغ شد تا بمباران‌های خود را برای امکان دستیابی به یک آتش‌بس، متوقف سازد.»

اعضای دیگر هیأت نمایندگی اتحادیه آفریقا امروز دوشنبه به بنغازی در هزار کیلومتری شرق طرابلس رفتند تا با رهبران شورشیان ملاقات کرده و برای پذیرش آتش‌بس مذاکره کنند.

به گفته صاحب‌نظران سیاسی از آن‌جا که شورشیان همواره خواهان کناره‌گیری معمر قذافی از حکومت بود‌ه‌اند این مذاکرات دشوار به نظر می‌رسد به‌ویژه از آن رو که در مذاکرات روز گذشته با رهبر لیبی سخنی از کناره‌گیری به میان نیامد.

رماتان لامامرا، کمیسر صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در این‌باره گفت: «صادقانه به شما بگویم، با رهبر لیبی بحث‌هایی شد اما من نمی‌توانم چیزی در این رابطه بگویم. هم به این خاطر که من در بخشی از صحبت‌های او نبودم و هم به دلیل این‌که باید محرمانه بماند.»

برای دومین روز متوالی نیروهای دولتی لیبی شهر اجدبیا را بمباران کردند. نبردهای این شهر در دو روز گذشته دست‌کم ۱۲ کشته و ۱۷ زخمی به جا گذاشت.

در جبهه دیگر، در شرق لیبی نشانه‌ای از آرامش اوضاع دیده نمی‌شود. شهر شورشی مصراته از یک ماه و نیم پیش توسط نیروهای دولتی محاصره و بمباران شده است. در دو روز گذشته نبردهای مصراته نیز دست‌کم ۱۱ کشته داشته است.

در بروکسل ناتو اعلام کرد که روز گذشته دست‌کم ۲۶ تانک نیروهای دولتی لیبی شامل ۱۲ تانک در نزدیکی اجدبیا و ۱۴ تانک در حوالی مصراته را منهدم کرده است.

ناتو گفته است به حملات هوایی خود «در روز و شب» ادامه خواهد داد.
 

 

Share