Share

سردار علیرضا ربیعی، جانشین معاونت عملیات قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران تهران پرواز کوادکوپترها و هلی‌شات‌های شخصی در تهران را به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرد.

کوادکوپتر ـ عکس از آرشیو

کوادکوپتر ـ عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا ربیعی، دوشنبه ۲ اسفندماه گفت تأمین امنیت و فضای امنیتی تهران به عهده قرارگاه ثارالله است و بر همین اساس مسئولیت صدور هرگونه مجوزی برای پرواز این گونه پرنده‌ها، به عهده این قرارگاه است.

کوادکوپتر نوعی بالگرد پهپاد است که در زمینه‌های تحقیقاتی، نظامی، تصویربرداری و تفریحی از آن استفاده می‌شود. هلی‌شات‌ تصویربرداری هوایی است که با وصل کردن دوربین به بالگردهای کنترل از راه دور انجام می‌شود.

علیرضا ربیعی افزود با تعدادی از این پرنده‌ها که بدون اخذ مجوز به پرواز در آمده بودند برخورد شده و در مواردی این وسیله‌ها مصادره و یا دست‌کم از پرواز مجدد آن‌ها جلوگیری شده است.

او گفت: «ما جلوی پرواز این پرنده‌ها را که مشکلات امنیتی و بعضاً مشکلات اجتماعی و روانی در جامعه به‌وجود آورده‌ بودند را گرفتیم.»

به‌گفته ربیعی برخی از این پرنده‌ها با پرواز بر فراز خانه‌های مردم،‌ با دوربین‌هایشان منازل مردم را مورد نظارت قرار داده‌اند و می‌توانند «با پرواز بر روی مراکز حساس و حیاتی و مهم، فیلمبرداری کنند و مورد سوء استفاده دشمن قرار بگیرند».

بر این اساس برای پرواز هرگونه هلی‌شات و کوادکوپتر از این به بعد باید مجوز لازم اخذ شود و این مجوز به اشخاص تعلق نمی‌گیرد. کسانی که قصد دارند فعالیت‌های فرهنگی انجام دهند باید از وزرات ارشاد یا صدا و سیما و کسانی که قصد فعالیت ورزشی دارند، باید از وزرات ورزش یا دستگاه‌های دیگری که تعیین‌شده مجوز بگیرند. پس از دریافت مجوز قرارگاه ثارالله نیز محدوده پرواز این پرنده‌ها را تعیین خواهد کرد.

Share