ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

طرح تشکیل ناتوی عربی و تداوم تنش میان تهران و ریاض

ایرج ادیب زاده − در منطقه ائتلاف تازه‌ای دارد شکل می‌گیرد که مبنای آن مهار جمهوری اسلامی است. گفت‌وگو در این باره با رضا تقی زاده و منصور فرهنگ.

به نظر می‌رسد که برای مهار جمهوری اسلامی در منطقه ائتلاف تازه‌ای دارد شکل می‌گیرد که رسانه‌ها از آن به عنوان "ناتوی عربی" نام می‌برند.

دولت ترامپ نسبت به دولت قبل رابطه بهتری با عربستان دارد

در گزارشی که در روزنامه ی آمریکایی "وال استریت ژورنال " منتشر شده، آمده است: دولت دونالد ترامپ مشغول مذاکره برای تشکیل بلوکی همانند "ناتو" از کشورهای سنی‌مذهب خاورمیانه است تا با ایالات متحده و اسراییل تبادل اطلاعات امنیتی داشته باشد و در مقابل تهدید رو به گسترش جمهوری اسلامی  بایستد. گویا قرار است کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، قطر، اردن و شاید کویت در این ائتلاف شرکت داشته باشند. اسرائیل و آمریکا در آن شرکت ندارد اما  هردو از ائتلاف نظامی حمایت کرده و به آن اطلاعات نظامی خواهند داد.

خبر احتمال تشکیل ناتوی عربی تقریبا همزمان بود با سفر یک روزه حسن روحانی به عمان و کویت که هدف‌ها و نتایج ناروشنی دارد.

اما موضوع دیگر هفته گذشته خبر سفر جیم متیس وزیردفاع آمریکا به  خاورمیانه بود. این سفر نیز حاکی از تحرکاتی در منطقه است که اساس آن صف‌آرایی در برابر جمهوری اسلامی است.

گفت‌وگو با رضا تقی زاده و منصور فرهنگ

درباره این وضعیت با دو کارشناس سیاسی رضا تقی زاده و منصور فرهنگ گفت‌وگو کرده‌ایم و با آنان این پرسش‌ها را در میان گذاشته‌ایم:

  • آیا جمهوری اسلامی می‌تواند بلوک‌بندی در خیلج فارس علیه خودش را خنثی کند؟
  • این آمریکاست که عرب‌ها را علیه جمهوری اسلامی می‌شوراند، یا بر عکس، این عربستان سعودی است که آمریکا را به دسته‌کشی علیه ایران ترغیب می‌کند؟
  • درگیری اصلی جمهوری اسلامی با کیست؟ با آمریکا یا با عربستان؟
  • آیا در غیاب هاشمی رفسنجانی، روحانی می‌تواند آن سیاستمداری باشد که تنش‌زدایی با عربستان را پیش برد؟

بشنوید

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • hasani

    زیباکلام: بودجه مقابله با ریزگردها صرف حجاب و عفاف می‌شود(شش هزار میلیارد تومانبودجه وزارت ارشادو بنیاد و کمیته های ....) !! در حالیکه بوجه کل محیط زیست ۱۷۴ میلیارد تومان است ... محیط زیست گیلان هلیکوپتر برای خاموشی اتش جنگل ندارد!