Share

محاکمه ۴۷ تن از نظامیانی که به‌گفته دستگاه قضایی ترکیه در کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ قصد کشتن رجب طیب اردوغان را داشتند آغاز شد. رویترز نوشته است بر اساس کیفرخواستی که به دست این خبرگزاری رسیده، برای بیش از ۴۰ نفر از این نظامیان درخواست حبس ابد شده است.

محاکمه ۴۷ تن از نظامیان ترکیه

محاکمه ۴۷ تن از نظامیان ترکیه

دادگاه این نظامیان روز دوشنبه ۲۰ فوریه / ۲ اسفند در شهر موغله واقع در جنوب غرب ترکیه، نزدیک به شهر بندری مارماریس آغاز شد. در شب کودتای نافرجام، در مارماریس بود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و خانواده‌اش به‌منظور فرار از دست کودتاگران با بالگرد هتل خود را ترک کردند.

به‌گفته دستگاه قضایی ترکیه، در شب کودتا گروهی از نظامیان تلاش کردند که به محل اقامت خانواده اردوغان در جنوب غربی این کشور وارد شده و او را به قتل برسانند، اما نقشه آن‌ها لو رفته بود و اردوغان و خانواده‌اش کمی پیش از حمله کودتاگران، به مکانی امن منتقل شدند.

از زمان کودتای نافرجام در ترکیه تاکنون ۴۰ هزار نفر بازداشت و ۱۰۰ هزار نفر در ارتش، خدمات عمومی و بخش خصوصی از کار اخراج شده‌اند.

۴۷ نفری که تقریباً همه نظامی هستند متهم به تلاش برای ترور رئیس جمهوری، فعالیت علیه امنیت ملی و عضویت در یک سازمان تروریستی شده‌اند. در میان آن‌ها دستیار سابق اردوغان نیز دیده می‌شود. سه نفر از آن‌ها هم به‌شکل غیابی محاکمه می‌شوند.

گوکهان سونمزاتش، ژنرال سابق، به‌عنوان فرمانده گروهی که به مارماریس اعزام شده بود اتهام ربودن اردوغان را پذیرفت اما هرگونه قصد کشتن او را رد کرد. او گفت: «مأموریت من دستگیری رئیس جمهوری و انتقال سالم و امن او به پایگاه هوایی آکینجی بود.»

ژنرال پیشین در محاکمه خود افزود: «این اقدام برای کشور و ملت، به‌منظور کاهش تنش‌های داخلی، پایان دادن به فساد و حفاظت کشور از پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) انجام شد.»

بنا بر کیفرخواست، ۳۷ تن از این نظامیان به اتهام دخالت مستقیم در عملیات حمله به هتل محل اقامت اردوغان و خانواده‌اش در مارماریس محاکمه می‌شوند و اتهام بقیه افراد همدستی با آن‌ها است.

روز دوشنبه در مقابل ساختمان دادگاه محل محاکمه نزدیک به ۲۰۰ نفر از طرفداران اردوغان گرد آمدند و خواهان صدور حکم اعدام برای این افراد شدند. آن‌ها پرچم‌های ترکیه را در دست داشتند و شعارهایی به دفاع از صدور مجدد حکم اعدام سر دادند.

مجازات اعدام در ترکیه، در جریان مذاکرات این کشور و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۲ در این کشور برداشته شد. اما پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ درخواست از سرگیری اعدام‌ها بار دیگر در ترکیه مطرح شده است.

Share