Share

دوربین دو برادر را دنبال می‌کند که بر دیوارهای خیابان‌ها، از تبریز و تهران تا نیویورک، آزادانه و بی‌پروا نقش‌آفرینی می‌کنند.
ساخت ایران «Made in Iran» فیلمی است درباره هنر رادیکال خیابانی آیسی و سات، دو برادر تبریزی و همراه که از ایران به آمریکا سفر می‌کنند و در سال ۲۰۱۲ در یکی از گالری‌های شهر نیویورک آمریکا، تعدادی از کارهای خود را به نمایش می‌گذارند.

پوستر فیلم «ساخت ایران»

این فیلم به کارگردانی شارلوت اسکات ویلسون «Charlotte Scott-Wilson»، فیلم‌ساز اسکاتلندی ساخته شده است. او در آثار خود می‌کوشد داستان‌هایی با موضوع‌های چالش برانگیز را به ساده‌ترین شکل ممکن و به کمک دوربینش روایت کند.

در فیلم «ساخت ایران» بیننده با آیسی و سات، دو برادر و دو هنرمند خیابانی (گرافیتی‌کار) که در تبریز متولد شده‌اند، همراه خواهد شد. آیسی در سال ۱۹۸۵ میلادی و سات در سال ۱۹۹۱ متولد شده‌اند. آنها از سال ۲۰۰۶ در بروکلین آمریکا زندگی می‌کنند. این دو برادر پیش‌تر تنها در خیابان‌های ایران آثار خود را خلق می‌کردند، اما پس از آن افزون بر برگزاری نمایشگاه‌های بیشتر، در خیابان‌های شهرها و کشورهای دیگری هم هنرآفرینی کرده‌اند.

خلق هنر خیابانی (گرافیتی) در ایران دردسرهای بسیاری دارد؛ به خصوص اگر محتوای کار هنرمند با ایدئولوژی حکومت همسان نباشد. در ایران مجوز گرفتن برای به تصویر کشیدن نمادهای مذهبی یا طبیعت بر دیوارها چندان دشوار نیست، اما اگر یک هنرمند بخواهد آزادانه عقاید خود را بر دیوار خیابان‌های ایران حک کند، با سد سانسور و سرکوب و حتی بازداشت از سوی نهادهای امنیتی مواجه خواهد شد.

آیسی و سات از گروه‌های رادیکال موفق و شناخته شده هنرخیابانی ایران بودند که تا پیش از خروج از ایران چند مرتبه از سوی نهادهای امنیتی در ارتباط با هنرشان دستگیر شدند.

Share