Share

الور آزاریا، گروهبان اسرائیلی که یک سال پیش در کرانه غربی اردن پس از مجروح کردن یک فلسطینی او را به قتل رسانده و به اتهام قتل عمد مجرم شناخته شده بود، سرانجام به ۱۸ ماه حبس محکوم شد.

الور آزاریا در کنار مادرش در جلسه دادگاه

الور آزاریا در کنار مادرش در جلسه دادگاه

به‌گزارش رویترز، الور آزاریا که تابعیت دوگانه فرانسوی ـ اسرائیلی دارد، در ماه مارس ۲۰۱۶ در نزدیکی حبرون در شهر الخلیل ابتدا عبدالفتاح الشریف، فرد فلسطینی را با چاقو مجروح کرده و سپس گلوله‌ای در سر او خالی کرده بود.

دادستان دادگاه نظامی که آزاریا را گناهکار شناخته بود در ماه گذشته اعلام کرد که او به سه تا پنج سال زندان محکوم خواهد شد. پیش از آن احتمال می‌رفت که او به ۲۰ سال زندان محکوم شود.

آزاریا در جریان دادگاه خود گفته بود که عبدالفتاح الشریف پس از حمله به یک سرباز اسرائیلی و زخمی شدن با چاقو، به‌رغم آن‌که بیهوش شده بود اما هنوز خطرناک بود چون چاقویش در نزدیکی او قرار داشت و ممکن بود با خود مواد منفجره نیز حمل کرده باشد. اما فیلم و تصاویری که از این حادثه در اینترنت منتشر شده بود این گفته‌ها را رد می‌کردند.

این اولین محاکمه یک سرباز اسرائیلی به اتهام کاربرد غیرقانونی زور پس از آغاز «انتفاضه چاقو» در سال گذشته میلادی بود و بازتاب گسترده‌ای در جامعه اسرائیل یافت. گروه‌هایی از نیروهای راست افراطی اسرائیل برای آزادی الور آزاریا دست به تظاهرات زدند و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز خواهان عفو او شد.

پدر مقتول فلسطینی پس از اعلام حکم الور آزاریا اعلام کرد که اسرائیلی‌ها «ما را مسخره کرده‌اند». دولت خودگردان فلسطین نیز حکم سرباز اسرائیلی را «چراغ سبز»ی به سربازان اسرائیلی برای اجرای «اعدام»، بدون پیامدهای قضائی، دانست.

بیشتر بخوانید:

محکومیت سرباز اسرائیلی به اتهام قتل عمد معترض فلسطینی

Share