Share

صدها تن از هنرمندان و روشنفکران سوری خواهان محاکمه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به اتهام جنایت علیه بشریت در دیوان کیفری بین‌المللی شدند.

بشار اسد

بشار اسد

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، هنرمندان و روشنفکران سوری در نامه سرگشاده‌ای به آنتونیو گوتِرش، دبیرکل سازمان ملل نوشته‌اند: «شما در قبال بشریت مسئولید تا به خشونت افراطی این دیوانه شوریده پایان دهید.»

در میان امضاکنندگان این نامه نام فاروق مردم‌بی، ناشر و بسمه قضمانی، پژوهشگر دانشگاهی و از سیاستمداران زن مخالف حکومت سوریه دیده می‌شود.

امضاکنندگان نامه به‌عنوان مدرک به گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل درباره کشتار در زندان نظامی صیدنایا، واقع در شمال دمشق اشاره کرده‌اند.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که ۷ فوریه / ۱۹ بهمن منتشر کرد گفت که در زندان نظامی صیدنایا از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ حدود ۱۳ هزار نفر زندانی توسط عاملان حکومت بشار اسد اعدام شده‌اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین گزارش داد که در این زندان شکنجه، تجاوز و یا محرومیت از غذا، آب و مراقبت‌های پزشکی امری متداول بوده و بر اساس «سیاست نابودسازی» تعداد زیادی از زندانیان کشته شده‌اند.

وزارت دادگستری سوریه در بیانیه‌ای گزارش سازمان عفو بین‌الملل را مغرضانه و دروغ خواند و بشار اسد نیز در مصاحبه‌ای آن را جانبدارانه خواند.

بیشتر بخوانید:

عفو بین‌الملل: رژیم سوریه هزاران نفر را اعدام کرده است

حکومت سوریه: گزارش عفو بین‌الملل کاملاً دروغ است

Share