Share

احمد منتظری که چند ماه پیش فایل صوتی پدرش آیت‌الله حسین‌علی منتظری درباره کشتار زندانیانی سیاسی تابستان ۱۳۶۷ را منتشر کرده بود، در پی احضار به دادگاه، بازداشت شد.

احمد منتظری

احمد منتظری

سایت «زیتون» چهارشنبه ۴ اسفند به نقل از یک منبع آگاه نوشته که احمد منتظری به زندان قم منتقل شده است.

بیت آیت‌الله منتظری نیز در اطلاعیه‌ای گفته است احمد منتظری در حالی بازداشت شده که هیچ احضاریه رسمی دریافت نکرده بود. در این اطلاعیه از دادگاه ویژه روحانیت به عنوان «ابزاری در دست مقامات برای انجام خواسته‌های آن‌ها» یاد شده است.

احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری به اتهام انتشار فایل صوتی پدرش درباره قتل عام زندانیان سیاسی در دادگاه ویژه روحانیت به ۲۱ سال زندان و سه سال خلع لباس محکوم شده بود. این حکم دی‌ سال جاری به دادگاه تجدیدنظر رفت اما نتیجه آن اعلام نشد. محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور و رئیس دادگاه ویژه روحانیت گفته بود این حکم تأیید و نهایی خواهد شد.

سایت رسمی آیت‌الله حسین‌علی منتظری ۱۹ مردادماه یک فایل صوتی را برای اولین بار منتشر کرد که در آن آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۶۷ صحبت و انتقاد می‌کند. این فایل مربوط به دیدار آیت‌الله منتظری با حسین‌علی نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ است. از این سه نفر به‌عنوان اعضای «هیأت مرگ» در کشتار تابستان ۶۷ یاد می‌کنند.

یک روز پس از انتشار این فایل صوتی احمد منتظری به خواست وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، آن را از سایت آیت‌الله منتظری و کانال تلگرامی خود حذف کرد و برای نخستین بار در ارتباط با این فایل به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد. او بارها تحت بازجویی قرار گرفت تا اینکه سرانجام دادگاه ویژه روحانیت حکم او را صادر کرد.

احمد منتظری حکم دادگاه ویژه روحانیت را غیرقانونی خوانده و گفته بود که این حکم به قصد اعمال فشار بر او برای جلوگیری از انتشار دیگر فایل‌های مربوط به آیت الله منتظری صادر شده اما در این زمینه اگر وظیفه‌ای احساس کند بدان عمل خواهد کرد.

در پی انتشار فایل صوتی آیت‌الله منظری، برای نخستین بار بسیاری از مقامات حکومتی ایران مجبور شدند درباره کشتار گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷، اگرچه بسیار محدود، اظهارنظر کنند. این اظهارنظرها بیش از آن‌که روشنگر جزئیات ماجرا باشد حمله به آیت‌الله منتظری و دفاع از این اعدام‌ها بود.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در تابستان سال ۶۷، چند هزار تن از مخالفان سیاسی خود را در مدت دو ماه اعدام کرد. اجساد تعدادی از این زندانیان در کانال‌های جمعی و در عمق کمی از خاک در گورستان خاوران، واقع در جنوب شرق تهران دفن شد و نشانه‌ای از آن‌ها باقی نماند.

این زندانیان سیاسی بر اساس فتوایی از آیت‌الله روح‌الله خمینی رهبر انقلاب ایران، در حالی‌که پیش از آن محاکمه شده و بسیاری از آن‌ها حکم زندان گرفته بودند، در دادگاه‌هایی چند دقیقه‌ای با حضور «هیأت مرگ» بدون هیچ‌گونه حقوق قضایی از جمله داشتن وکیل، بار دیگر محاکمه و اعدام شدند.

صفحه ویژه احمد منتظری و افشای فایل صوتی پدرش، آیت‌الله منتظری را با کلیک اینجا دنبال کنید.

بیانیه درباره اجرای حکم بازداشت حجت الاسلام منتظری، تریبون زمانه

Share