Share

بنا به گزارش‌های منتشرشده از سوی سه گروه شورشی سوریه، روز پنج‌شنبه ۲۳ فوریه / ۵ اسفند شورشیان موفق شدند شهر الباب را از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) خارج کنند.

نبرد در اطراف شهر الباب سوریه

نبرد در اطراف شهر الباب سوریه

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، احمد عثمان، فرمانده گروه شورشی «سلطان مراد» گفت: «ما آزادسازی کامل شهر الباب را اعلام می‌کنیم و اکنون پاکسازی مین‌های کارگذاری‌شده در منطقه مسکونی را آغاز می‌کنیم.»

پیش از آن خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه اعلام کرده بود که ارتش آزاد سوریه با حمایت نیروهای ترکیه مرکز شهر الباب را به تصرف خود در آورده‌‌اند.

ارتش ترکیه ۱۷ فوریه / ۲۹ بهمن گفته بود که در حال به دست گرفتن کنترل کامل شهر الباب است.

الباب در ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه با سوریه قرار دارد. از سال ۲۰۱۳ تاکنون این شهر که قبل از جنگ حدود ۶۰ هزار نفر جمعیت داشت در تصرف داعش بود. در این شهر از هفته‌ها پیش درگیری‌های شدیدی به‌منظور عقب راندن داعش جریان دارد. الباب بر سر راه رقه، مرکز مهم عملیاتی داعش در سوریه قرار دارد.

آنکارا معتقد است که از این دو شهر عملیات مرگبار تروریستی ماه‌های اخیر در ترکیه برنامه‌ریزی شد، به‌ویژه حمله تروریستی به یک کلوب شبانه استانبول در جشن شب سال نو میلادی که ۳۹ کشته بر جای گذاشت.

ترکیه در ماه اوت سال گذشته میلادی در کنار شورشیان مورد حمایتش حمله به الباب را آغاز کرد. در جریان بمباران‌ها و نبردهای زمینی در اطراف الباب چندین سرباز ترک کشته شدند. گروه‌های حقوق بشری نیز از کشته شدن صدها نفر خبر دادند.

ارتش ترکیه در شمال سوریه افزون بر نبرد با داعش با کردهای گروه یگان‌های مدافع خلق که با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در ارتباط هستند، می‌جنگد. این در حالی است که کردها با حمایت آمریکا علیه داعش در نبرد هستند.

دولت ترکیه خواهان ایجاد یک «منطقه امن» برای غیرنظامیان در شمال غرب سوریه است؛ منطقه‌ای که نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق و داعش در آن حضور نداشته باشند. ترکیه می‌گوید این «منطقه‌ امن» نیازمند ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع است.

بیشتر بخوانید:

ترکیه: الباب تقریباً از دست داعش خارج شده است

Share