Share

دولت دونالد ترامپ دستورالعمل دولت پیشین را که از مدارس دولتی می‌خواست برای حمایت از دانش آموزان تراجنسیتی به آنها اجازه دهند که از توالت مرتبط با هویت جنسیتی منتخبشان استفاده کنند، لغو کرد.

عکس از Mike Gifford

شامگاه چهارشنبه ۲۲ فوریه/۵ اسفند، وزارت دادگستری و وزارت آموزش پرورش دولت دونالد ترامپ در نامه‌ای دستورالعمل بارک اوباما را در حمایت از حق دانش آموزان ترنس برای استفاده از سرویس‌های بهداشتی بنا به هویت جنسیتی‌شان، لغو کردند.

اوباما این دستورالعمل را ماه مه سال ۲۰۱۶ صادر کرده بود و بعد از آن دادگاهی در تگزاس مقابل این دستور حکم داد و اجرای آن را در این ایالت متوقف کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در کارزار انتخاباتی‌اش وعده داده بود که این دستورالعمل را لغو خواهد کرد و گفته بود این دستور «گیج‌کننده» است.

وزارت دادگستری و وزارت آموزش و پرورش آمریکا در نامه‌ای مشترک گفتند که موافق تفسیر دولت بارک اوباما از قوانین فدرال اداره آموزش پرورش در حوزه حقوق مدنی نیستند. به‌طور ویژه اصل چهارم قوانین مدنی با عنوان «منع تبعیض جنسی» که دولت اوباما آن را شامل هویت جنسیتی انتخابی فرد ترنس هم دانسته است.

نامه وزارت دادگستری و وزارت آموزش و پرورش می‌گوید «به‌منظور بیشتر و کامل‌تر در نظر گرفتن مسائل حقوقی مرتبط» دستورالعمل اوباما لغو می‌شود.

دستورالعمل حمایتی اوباما خشم محافظه‌کاران آمریکا را به‌ویژه در ایالت‌های جمهوری‌خواه به دنبال داشت که می‌گفتند که با چنین قانونی مرزهای جنسیت در مدارس مشخص نمی‌شود. ایالت‌هایی مانند تگزاس بلافاصله دولت اوباما را به دادگاه کشیدند. آنها می‌گفتند که چنین توصیه‌ای از طرف دولت فدرال استقلال ایالت‌ها برای تفسیر قوانین ایالتی را زیر پرسش می‌برد.

روی دو پلاکارد نوشته شده: «آشکارا ترنس» و «جنسیت؟ چه جفنگی؟»

پیام دولت ترامپ مشخص است: ایالت‌ها استقلال دارند. در نامه مشترک آمده است: «دو وزارتخانه بر این باور هستند که باید تمرکز بر نقش اصلی ایالت‌ها و مناطق آموزش و پرورشی در تعیین سیاست‌های ایالتی و منطقه‌ای باشد.»

دولت اوباما با اختیارات ویژه برای ایالت‌ها مخالف بود و می‌گفت در حوزه حقوق اقلیت، ایالت‌ها نمی‌توانند قوانین تبعیض‌آمیز را که خلاف قوانین فدرال هستند، اجرا کنند.

دستورالعملی که اوباما به مدارس دولتی فرستاده بود، فرمان اجرایی نبود و از لحاظ حقوقی ضمانت اجرایی نداشت. دستور بر اساس قوانین فدرال وزارت آموزش و پروش ایالات متحده آمریکا و اصل چهارم قوانین مدنی این سازمان که تبعیض جنسی را منع می‌کند نوشته شده بود.

دستور اوباما به مدارس توضیح می‌داد که دانش آموزان تراجنسیتی شامل قوانین حقوق مدنی اقلیت‌ها و قوانین تبعیض جنسی هستند. از آنجایی‌که اقلیت بودن آنها بر اساس انتخاب هویت جنسیتی است، آنها باید حق داشته باشند که از سرویس‌های بهداشتی مدارس، سالن ورزشی، رختکن، و توالت‌های منطبق بر جنسیت انتخابی‌شان استفاده کنند.

چد گرفین، رئیس «کمپین حقوق بشر» بزرگ‌ترین گروه حامی حقوق دگرباشان جنسی در آمریکا در واکنش به نامه مشترک دو وزارت خانه نوشت: «این دانش آموزان تراجنسیتی تنها می‌خواهند بدون ترس از تبعیض و آزار به مدرسه بروند. پیامدهای این لغو دل‌خراش خواهد بود.»

بزرگ‌ترین نظرسنجی در مورد تجربه زندگی تراجنسیتی‌ها در آمریکا که نتایج آن روز ۹ دسامبر ۲۰۱۶ منتشر شد می‌گوید که اکثر ترنس‌ها که موضوع هویت جنسیتی خود را به‌گونه‌ای بیان می‌کنند در طول دوران مدرسه (کلاس اول تا ۱۲)، بدرفتاری دیده‌اند: ازجمله آزار و اذیت کلامی (۵۴ درصد)، حملات فیزیکی (۲۴ درصد) و تجاوز و یا تعرض جنسی (۱۳ درصد). در کل ۷۷ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که موضوع هویت جنسیتی‌شان سوژه تحقیر در دوران کودکی در خانه و مدرسه بوده است.

بیشتر بخوانید: ۲۸ هزار تراجنسیتی آمریکایی: در اشتغال، مسکن و بهداشت تبعیض هست

موضوع حق دسترسی ترنس ها به سرویس‌های بهداشتی در دولت اوباما زمانی مطرح شد که چندین دادگاه حقوق مدنی در ایالت‌های مختلف حق را به دانش آموزان ترنس دادند. دادگاه‌ها حکم دادند که در مدارس آمریکا به ویژه در مورد حق استفاده از سرویس‌های بهداشتی، رختکن و باشگاه ورزشی، تبعیض هست.

حق دسترسی ترنس ها به سرویس‌های مدارس روز ۲۸ مارس در دیوان عالی آمریکا هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گاوین گریم یک دانش‌آموز تراجنسیتی مرد، دبیرستان دولتی‌اش و ایالت ویرجینیا به دادگاه کشیده تا مشخص کند که آیا بنا قانون اساسی ایالات متحده آمریکا او حق دارد به‌عنوان یک ترنس مرد بنا به جنسیتی انتخابی‌اش از سرویس‌های بهداشتی پسران در مدرسه استفاده کند.

قوانین تبعیض‌آمیزی در مورد حق دسترسی به سرویس‌های بهداشتی عمومی مختص مدارس آمریکا نیست. قانونی در کارولینای شمالی مانع استفاده افراد تراجنسیتی از دستشویی‌های عمومی مطابق با هویت جنسیتی آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: توالت‌های عمومی چه اهمیتی دارند؟

قانونی هم در می‌سی‌سی‌پی با عنوان «قانون پاسدار آزادی وجدان مذهبی» مستراح‌های عمومی را بنا به هویت جنسیتی مشخص‌شده زمان تولد تقسیم‌بندی جنسیتی می‌کند.

در همین زمینه:

“ترنس” کیست؟ تراجنسیتی یعنی چه؟

 

Share