Share

مسعود بارزانی، رهبر کردهای عراق، برگزاری همه‌پرسی درباره استقلال کردستان را «حق طبیعی و خدادادی مردم کردستان» دانست و هرگونه اعتراضی از سوی ایران و ترکیه، کشورهایی که با تشکیل یک دولت مستقل کردی مخالفند را رد کرد. او گفت اردوغان تنها سیاستمداری است که می‌تواند بین ترک‌ها و کردها صلح ایجاد کند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق: وزهایی که عراق به‌عنوان کشوری با یک دولت مرکزی قوی شناخته می‌شد سپری شده است

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق: وزهایی که عراق به‌عنوان کشوری با یک دولت مرکزی قوی شناخته می‌شد سپری شده است

مسعود بارزانی که از سال ۲۰۰۵ تاکنون رئیس اقلیم کردستان عراق است، جمعه ۲۴ فوریه / ۶ اسفند در گفت‌وگو با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه آلمان گفت: «استقلال کردستان یک موضوع داخلی بین ما و بغداد است و به ایران و ترکیه ربطی ندارد.»

به‌گفته بارزانی، برگزاری یک همه‌پرسی درباره استقلال کردستان مغایر با اصول دمکراسی و حقوق بشر نیست. او گفت: «در این‌باره ما به اجازه کسی نیاز نداریم.»

او مرزهای رسمی عراق و سوریه در شرایط کنونی را بی‌معنا دانست و افزود: «چگونه می‌توان از عراق و سوریه هنوز هم به‌عنوان کشورهای واحد صحبت کرد؟ تناقض در این است که بسیاری از سیاستمداران از شرایط منطقه آگاهند اما آن را به‌رسمیت نمی‌شناسند. آن‌ها نمی‌خواهند بپذیرند که مرزهای رسمی دیگر معنایی ندارد و به تاریخ پیوسته‌ است.»

رهبر کردهای عراق معتقد است روزهایی که عراق به‌عنوان کشوری با یک دولت مرکزی قوی شناخته می‌شد سپری شده است: «اکنون زمان تعیین سرنوشت خود است.»

مسعود بارزانی نخستین بار در تابستان ۱۳۹۳ مسأله استقلال کردستان و همه‌پرسی در این‌باره را مطرح کرده بود. در آن زمان گروه «دولت اسلامی» (داعش) تازه چند شهر عراق را به تصرف خود در آورده بود و بارزانی به‌همین مناسبت گفته بود: «از این به بعد، ما کتمان نخواهیم کرد که استقلال هدف ما است. عراق عملاً تجزیه شده و آیا قرار است ما هم در چنین شرایط فاجعه‌باری که کشور دچار آن شده است زندگی کنیم؟»

او پس از آن بارها موضوع همه‌پرسی درباره استقلال کردستان عراق را مطرح کرده است.

بارزانی در گفت‌گوی خود با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را ستود و به کردهای سوریه هشدار داد که «حساسیت‌های ترکیه را در نظر بگیرند». او گفت اردوغان «شجاعت زیادی نشان داد» و تنها سیاستمداری است که می‌تواند میان ترک‌ها و کردها صلح برقرار کند اما متاًسفانه در حال حاضر «تحولات دیگری» در ترکیه در جریان است.

رئیس اقلیم کردستان عراق در همین حال خواهان آزادی صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رهبران کُرد حزب دمکراتیک خلق‌ها در ترکیه شد.

صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک‌داغ، دو رهبر اصلی حزب دمکراتیک خلق‌ها، حزب مدافع کردها در اوایل آبان‌ماه سال جاری در ترکیه بازداشت شدند. دادستانی شهر دیاربکر ترکیه در دی‌ سال جاری دمیرتاش را به ۱۴۲ سال زندان و فیگن یوکسک‌داغ را به ۸۳ سال حبس محکوم کرد.

مسعود بارزانی گفت: «به سود صلح در ترکیه است که دمیرتاش و دیگر سیاستمداران حزب‌اش از زندان آزاد شوند.»

بارزانی همچنین درباره این‌که چرا نبرد برای آزادسازی موصل سخت و طولانی شده است گفت با در نظر گرفتن آن‌که به مردم غیرنظامی شهر نباید آسیبی وارد شود، نمی‌توان به نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) آن‌طور که عملیات نظامی ایجاب می‌کند حمله کرد.

او گفت زمان علیه داعش است؛ هر چه نبرد طولانی‌تر شود، منابع انسانی، تدارکات و قدرت مبارزه داعش فرسوده‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بارزانی: زمان برای همه‌پرسی استقلال کردستان فرا رسیده

Share