Share

گروهی از زنان سوری از سازمان ملل خواسته‌اند تا برای خبردار شدن از سرنوشت بستگان گم‌شده‌شان به آنها کمک کند. آنها از سازمان ملل خواسته‌اند این موضوع را در گفت‌وگوهای صلح بگنجاند.

فرستاده ویژه سازمان ملل و زنان سوری که خواهان پیگیری سرنوشت بستگان خود هستند، به احترام بازداشت‌شدگان و مفقودان یک دقیقه سکوت کردند

استفان د میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه، این زنان را روز پنح شنبه ۲۳ فوریه پس از ملاقاتش با نمایندگان دولت سوریه و گروه مخالفان حکومت سوریه در شروع مذاکرات صلح ملاقات کرده است.

او گفته است: «آنها از طربق من این پیام را برای همه فرستاده‌اند که در حالی که ما درباره آینده سوریه صحبت می‌کنیم، نباید فراموش کنیم که هنوز کسانی در بازداشت و اسارت رژیم سوریه به سر می‌برند یا گم شده‌‌اند.»

فرستاده ویژه سازمان ملل می‌گوید: «هزاران مادر، همسر و دختر امید دارند که این موضوع دست کم یکی از نتایج مذاکرات باشد. ما قطعا موضوع بازداشت‌شدگان، زندانی‌ها و مفقودان را مطرح خواهیم کرد.»

این زنان بیانیه‌ مشترکی را قرائت کرده‌اند که در آن آمده: «ما به عنوان خانواده‌های این افراد خواهان آزادی فوری بستگانمان هستیم که به طور غیرقانونی بازداشت شده‌‌اند.»

همزمان عکس‌هایی از ده‌ها بازداشتی که با رُز قرمز تزیین شده بود، روی زمین قرار  داده شده بود.

نورا قاضی، یکی از این زنان به خبرگزاری رویترز گفته است: «من متاهلم اما همسرم یک بازداشتی است، او دو هفته پیش از عروسی‌مان در ۱۵ مارس ۲۰۱۲ دستگیر شد. ده ماه بعد، او را به زندان عدرا در دمشق فرستادند، ما در زندان با هم عروسی کردیم.»

او همسرش باسل خرطابیل را به مدت سه سال هفتگی ملاقات می‌کرده تا آنکه او را در اکتبر ۲۰۱۵، به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

نورا که یک وکیل حقوق بشر است، شوهرش را یک فعال مدنی صلح طلب می‌داند و می‌گوید: «این شایعه بود که او را به مرگ محکوم کرده‌اند، من هیچ چیز نمی‌دانم.»

فدوی محمود، زن ۶۳ ساله ای است که سال ۲۰۱۵ در برلین پناهنده شده. آن زمان سه سال بود که به دنبال همسر گم‌شده‌اش عبدالعزیز الخیرو رییس حزب ممنوعه عمل کمونیستی می‌گشت. او و پسرش ماهر طاهان، هر دو در حوالی فرودگاه دمشق دستگیر شدند.

او که خود دو دوران حافظ اسد زندانی بوده می‌گوید که هر روز گریه می‌کند: «من تا وقتی که حتی یک بازداشتی در زندان‌های اسد باشد، روی این پرونده کار می‌کنم. موضوع تنها پسر و همسر من نیست.»

فادل عبدالغنی، رییس شبکه حقوق بشر برای سوریه، می‌گوید ۹۲ هزار نفر در زنان‌های سوریه هستند که چهار هزار نفر آنها زن و ۲۵۰۰ نفر کودک هستند.

او می‌گوید: «این استراتژی رژیم برای نابود کردن جامعه است.»

به گفته عبدالغنی دولت اسلامی  ۸ هزار زندانی دارد و شبه نظامیان موسوم به ارتش آزاد سوریه ۲۴۰۰ زندانی دارند. گروه جبهه النصره ۵۰۰ زندانی و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه ۱۶۰۰ زندانی دارد.

عبدالغنی می‌گوید: «ما باید راهی برای این مساله مهم پیدا کنیم تا بتوانیم به نتیجه‌ای در مذاکرات سیاسی برسیم.»

بیشتر بخوانید:

آینده اسد و دخالت ایران در سوریه، مهم‌ترین مانع دستیابی به صلح در مذاکرات ژنو

Share