Share

دولت بریتانیا با وضع مقررات جدید پناهجویان همجنس‌گرای افغان را هم به کشورشان باز می‌گرداند.

معترضان به دپورت پناهجویان افغان در آلمان – عکس: AFP

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، بنا به دستورالعمل‌های جدید دولت محافظه‌کار بریتانیا، پناهجویان همجنس‌گرای افغان را می‌توان به کشورشان بازگرداند. در افغانستان همجنس‌گرایی غیرقانونی است.

بر اساس این مقررات، به پناهجویان همجنس‌گرای افغان توصیه می‌شود که «تظاهر کنند دگرجنس‌گرا هستند». این قانون بیشتر گی‌ها، یعنی مردان همجنس‌گرای افغان را هدف گرفته‌است.

به گزارش گاردین، گروه‌های حقوق بشری از این مقررات جدید به شدت انتقاد کرده‌اند و آن را نقض قوانین بین‌المللی توصیف کرده‌اند. همچنین بخش افغانستان وزارت کشور بریتانیا نیز منتقد این مقررات جدید است.

هیتر بار، پژوهشگر ارشد دیده‌بان حقوق بشر به گاردین گفته است که بر اساس رویکرد جدید مقام‌های امنیت داخلی و مهاجرت بریتانیا، به پناهجویان همجنس‌گرا «انگار می‌گویند که تظاهر کنید دگرجنس‌گرا هستید، به کابل بروید و شانس همراهتان باشد». او گفته که قوانین پناهندگی به این دلیل وجود دارند تا «جلوی این گرفته شود که آدم مجبور باشد روزانه درباره بخش مهمی از هویت‌اش دروغ بگوید و در هراس دائمی از کشف هویت، آزار، تعقیب یا حمله باشد».

همجنس‌گرایی در افغانستان نه تنها غیرقانونی است، بلکه خانواده‌ها و شورشیان طالبان نیز خطراتی جدی برای همجنس‌گرایان افغان در این کشور ایجاد می‌کنند. به باور اسلام‌گرایان افراطی طالبان، مجازات همجنس‌گرایی مرگ است.

دولت بریتانیا استدلال کرده که در سال‌های اخیر دولت افغانستان همجنس‌گرایان را تحت تعقیب قرار نداده و طالبان نیز تهدیدی برای کابل، پایتخت این کشور به حساب نمی‌آید و هم‌جنس‌گرایان افغان می‌توانند در این شهر زندگی کنند.

کشورهای اروپایی در حال اخراج گسترده پناهجویان افغان هستند. در حالی که جنگ و خشونت‌های طالبان در این کشور هنوز ادامه دارد، آلمان و اکنون بریتانیا در حال بازگرداندن داوطلبان پناهندگی به افغانستان هستند.

Share