Share

بازنشستگان اعلام کرده‌اند سه‌شنبه ۱۰ اسفند برای طرح مطالبات خود در مقابل مجلس اجتماع خواهند کرد. در همان حال یک مدیر امور حقوقی صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد، ۸ هزار دادنامه که دیوان عدالت اداری به نفع بازنشستگان و برای افزایش مقرری آن‌ها صادر کرده است بدلیل کمبود بودجه مسکوت می‌ماند.

یکی از تظاهرات بازنشستگان مقابل مجلس

علت مسکوت ماندن دادنامه‌ها و عدم افزایش حقوق بازنشستگان بار مالی آن اعلام شده که ۳۵ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود و دولت قادر به پردخت این مبلغ نیست از این رو دولت و قوه قضائیه بر سر مسکوت ماندن دادنامه‌ها توافق کرده اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از امین پورذاکری، مدیر امور حقوقی صندوق بازنشستگی کشوری نوشته است طی سال‌های ۸۶ تا ۹۳، ۱۵ هزار پرونده شکایت از سوی بازنشستگان علیه صندوق بازنشستگی کشوری تشکیل شده است.

به گفته پورذاکری «بخشی از این شکایات به حق بود و به آنجا باز می‌گشت که دولت گذشته در راستای اجرای ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری قوانینی را در مجلس گذرانده بود و باید حقوق بازنشستگان را بر اساس نرخ تورم افزایش می‌داد اما به دلیل عدم اختصاص بودجه این اتفاق نیفتاده بود.»

دیوان عدالت اداری در ۸ هزار مورد صندوق بازنشستگی کشوری را محکوم کرده و به نفع بازنشستگان رای داده است. عمده این موارد مربوط به شکایت از عدم افزایش حقوق بازنشستگان همپای نرخ تورم بوده است. پورذاکری افزوده دولت و مجلس قصد داشتند این روند را در بودجه‌های سال ۹۴ و ۹۵ اصلاح کنند.

اما بار مالی اجرای این دادنامه‌ها و افزایش حقوق بازنشستگان همپای نرخ تورم ۳۵ هزار میلیارد تومان است که دولت توان پرداخت آن را ندارد. از این رو با قوه قضائیه توافق کرد که پرداخت آن مسکوت بماند.

پورذاکری در رابطه با سرنوشت ۸ هزار پرونده صادر شده به نفع بازنشستگان گفت: «قطعا نمی‌توانیم افزایش حقوق را برای آنها که حکم گرفته‌اند اجرا کنیم و برای مابقی دست نگه داریم. آن بار مالی ۳۵ هزار میلیاردی مربوط به افزایش حقوق عموم بازنشستگان است و بعید می‌دانیم تا پایان این دولت محقق شود ولی امیدواریم در دولت آینده این ترمیم حقوق در دستور کار قرار گیرد.»
بخش قابل توجهی از بازنشستگان زیر خط فقر زندگی می‌کنند. بازنشستگان بارها به کمی مستمری بازنشستگی خود اعتراض کرده‌اند. آخرین بار روز سوم اسفند بازنشستگان فرهنگی همراه با پرستاران و کارگران برای افزایش حقوق و دستمزد مقابل مجلس تظاهرات کردند.


بیشتر بخوانید

در گردهمایی بازنشستگان فرهنگی: «هزینه ها دلاریه، حقوق ما ریالیه»

Share