Share

ساعت سه نیمه‌شب یکشنبه ۲۸ فروردین ۹۰ افراد ناشناس ساختمان بنیان فرهنگ و هنر ایرانیان (بنیان فیلم) را آتش زدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدعلی زم، روحانی نزدیک به اصلاح‌طلبان که مدیریت این مجموعه را برعهده دارد در این رابطه گفت: «ساعت سه صبح بود که سرایدار وقتی خواب بود، احساس کرد که سر و صدایی می‌آید و او فکر کرده که دزد آمده اما بعد که سر و صدا بیشتر شد، سرایدار احساس کرد که موکتی آتش گرفته و تا سایرین را مطلع کند، در و پنجره‌ها را باز کند فردی را مشاهده کرد که با وانت در حال فرار بود.»

زم در ادامه خاطرنشان کرد: «در هر حال یک آتش‌سوزی مهیبی رخ داده و حدود دو میلیون دی‌وی‌دی، دستگاه‌ها، در و پنجره، ساختمان و سنگ‌ها مورد آسیب جدی قرار گرفته است.»

محمدعلی زم از جمله مدیران سابق حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است که در دو دهه مدیریت او بر حوزه هنری همواره تنش‌هایی میان وی و نیروهای تندروی مذهبی رخ داده است.

این درگیری‌ها گاهی در قالب انتقادات شدید از سوی رسانه‌های وابسته به نیروهای بسیجی و حزب‌اللهی و گاهی نیز با حمله لباس‌شخصی‌ها به مراکز فرهنگی و سینماهای کشور و اعتراض به تولیدات سینمایی این حوزه نمود می‌یافت.

لباس‌شخصی‌ها به محل نمایش «درس» به کارگردانی داریوش مهرجویی در تماشاخانه ایرانشهر حمله کردند

فیلم‌های پرمخاطب و در عین حال جنجال‌برانگیزی چون «آدم برفی» و «مرد عوضی» از جمله تولیدات حوزه هنری با مدیریت محمدعلی زم در آن ایام با حملات بی‌سابقه‌ای از سوی نیروهای افراطی در شهرهای مختلف کشور روبه‌رو شد و نیروهای لباس‌شخصی بارها با حمله به سینماهای کشور و شکستن شیشه‌ها و ایجاد درگیری با علاقه‌مندانی که برای تماشای این فیلم‌ها به سینماها رفته بودند اعتراضات خود را به سیاست‌های محمدعلی زم اعلام می‌نمودند.

محمدعلی زم مدتی نیز مدیر مسئولی هفته‌نامه «مهر» از نشریات وابسته به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی را برعهده داشت.

هفته‌نامه مهر در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۷۶ یعنی اندکی پیش از انتخاب‌شدن محمد خاتمی به ریاست جمهوری ایران، مجوز انتشار گرفت. «مهر» با سبک و سیاقی جدید به نقد و بررسی آثار فرهنگی کشور می‌پرداخت اما دوره نخست انتشار این هفته‌نامه منتقد در سال ۱۳۷۹ متوقف شد.

زم در سال‌های اخیر با مدیریت بر رستوران خود با عنوان «خانه خورشید» به‌طور کلی از فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی کناره گرفته بود تا این که در اردیبهشت‌ماه سال گذشته پس از شش سال، فیلم سیاسی- انتقادی «دموکراسی در روز روشن» به تهیه‌کنندگی محمدعلی زم با جنجال‌های بسیاری اکران گردید که در زمان نمایش این فیلم موضع‌گیری‌های تندی توسط گروههای افراطی علیه این فیلم و سازندگان آن صورت گرفت تا آنجا که شکایتی از سوی نیروهای حزب‌اللهی از عوامل ساخت این فیلم به مراجع قضایی ارسال شد.

آخرین تولید سینمایی مؤسسه فیلم‌سازی محمدعلی زم فیلم «کباب غاز» بود که تهیه‌کنندگی و کارگردانی آن را صالح دلدم، عضو حزب اعتماد ملی و از مشاوران هنری مهدی کروبی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت شده بود، برعهده داشت.

هنوز هویت و انگیزه افراد ناشناس حمله کننده به این مؤسسه فرهنگی منتشر روشن نشده است.
 

هم‌زمان با اعلام خبر آتش‌سوزی مؤسسه فیلم‌سازی محمدعلی زم خبر دیگری نیز مبنی بر حمله عناصر معروف به لباس‌شخصی‌ها به محل نمایش «درس» به کارگردانی داریوش مهرجویی در تماشاخانه ایرانشهر گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها و به نقل از مهاجمان دلیل این حمله، اطلاع یافتن از حضور محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در سالن محل نمایش آن در تالار سمندریان تئاتر ایرانشهر بوده است.

مهاجمان با سردادن شعارهایی در حمایت از ولایت فقیه و علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران جنبش موسوم به سبز از ادامه نمایش «درس» جلوگیری کرده‌اند.

گفتنی است پس از حمله لباس شخصی‌های طرفدار دولت که منجر به نیمه‌تمام ماندن نمایش آن شد، داریوش مهرجویی به روی صحنه رفته و این نمایش را به محمد خاتمی تقدیم نموده است.
 

 

Share