Share

اسرائیل به عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس پیشنهاد داده است که برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه  بر اساس «ناتو» یک ائتلاف نظامی تشکیل دهند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی‌زبان «دی ولت» گفته است: «وقتش رسیده که یک ائتلاف نظامی با قدرت‌های خاورمیانه علیه ایران تشکیل دهیم. دولت‌های سنی میانه‌رو مثل پادشاهی عربستان سعودی می‌دانند که اسرائیل، یهودیت یا حتی صهیونیسم بزرگ‌ترین خطر در خاورمیانه نیست.»

لیبرمن در این گفت‌وگو علاوه بر عربستان سعودی از کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس هم به عنوان کشورهای سنی‌مذهب میانه‌رو یاد کرده است.

به گفته او برای تشکیل ائتلاف نظامی علیه ایران «مهم نیست که کشورهای عضو مسلمان، مسیحی یا یهودی» باشند.

نخستین بار «وال استریت ژورنال» خبر داده بود که دولت دونالد ترامپ مشغول مذاکره برای تشکیل یک ائتلاف نظامی از کشورهای سنی‌ خاورمیانه است. در این گزارش این احتمال مطرح شده بود که کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، قطر، اردن و کویت در این ائتلاف شرکت داشته باشند. اکنون اسرائیل هم برای شرکت در ائتلاف نظامی علیه ایران اعلام آمادگی کرده است.

در کنفرانس امنیتی مونیخ مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا،عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی و آویگدر لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در سخنرانی‌های جداگانه‌ای از ایران به عنوان مهم‌ترین حامی تروریسم در جهان یاد کرده بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز پیشتر از هماهنگی تل‌آویو با برخی کشورهای عربی حوزه خلیح فارس برای مقابله با تهدید ایران سخن گفته‌ بود.

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم ایران را به فرقه‌گرایی و دخالت در امور داخلی سوریه و عراق متهم کرده و تلویحاً از همکاری با اسرائیل استقبال کرده است.

«عربستان روش دیگری در پیش گیرد»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۷ بهمن به عمان و سپس به کویت سفر کرد. این نخستین سفر حسن روحانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ بود.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی، سه‌شنبه  ۱۰ اسفند با اشاره به سفر روحانی به عمان و کویت گفت: «دولت ایران علاقمند است که روابط‌مان با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای مسلمان منطقه در بالاترین سطح باشد.»

او به رابطه ایران و عربستان سعودی نیز اشاره کرد و گفت: «متأسفانه عدم حل مشکلات منطقه‌ای باعث شده که در برخی کشورهای اسلامی همواره شاهد کشتار و خونریزی باشیم. در همین زمینه ایران علاقمند است تا این مسائل در عراق، سوریه، یمن و جاهای دیگر به سرعت حل شود.»

جهانگیری بدون آنکه به احتمال تشکیل ناتوی عربی علیه ایران اشاره کند، گفت: «حدود عربستان و دیگران در منطقه این نیست که با ایران وارد تنش شوند. متأسفانه در برخی کشورها از جمله عربستان گروه‌های تازه‌کار که روی کار آمده‌اند و حد و حدود و تاریخ و جغرافیا را نمی‌دانند، حرف‌هایی می‌زنند که به مصلحت‌شان نیست. با این وجود ایران با بزرگواری از آن‌ها عبور می‌کند چراکه قرار نیست روابط‌مان متشنج‌تر شود. امیدواریم که آن‌ها نیز متوجه شوند و از روش خود دست بردارند.»

بعد از اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه مخالف دولت عربستان و به آتش کشیدن و غارت سفارت عربستان در تهران و کنسولگری عربستان در مشهد در واکنش به این رویداد، رابطه عربستان با ایران بیش از پیش رو به تیرگی گذاشت، تا اینکه سرانجام عربستان سعودی و بحرین رابطه‌شان را با ایران قطع کردند.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطع‌نامه‌ای حمله به سفارتخانه و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد را محکوم کرده بود و کشورهای حاشیه خلیج فارس هم از عربستان حمایت کرده بودند. حمایت ایران از شیعیان حوثی در یمن نیز به این اختلافات دامن زده است.

بیشتر بخوانید:

طرح تشکیل ناتوی عربی و تداوم تنش میان تهران و ریاض

Share