Share

محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از ساخت آرامگاه «شهدای گمنام» در حریم مجموعه تاریخی پاسارگاد انتقاد کرد.

ساخت آرامگاه «شهدای گمنام» در حریم درجه دو مجموعه تاریخی پاسارگاد به مراحل اجرایی رسیده است.

ساخت آرامگاه «شهدای گمنام» در حریم درجه دو مجموعه تاریخی پاسارگاد به مراحل اجرایی رسیده است.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، محمد بهشتی در این‌باره گفت: «تدفین شهدای گمنام در نقاط شاخص که خود شناخته‌شده‌ هستند و هویت تاریخی دارند، احترام به شهدای گمنام نیست.»

او ضمن این‌که احتمال داد چنین اقدامی در ثبت جهانی پاسارگاد خلل ایجاد کند، افزود: «دلیل ندارد بخواهیم چیزهایی که خود واجد ارزش هستند را به رخ جاهایی که ارزش متفاوتی دارند، بکشیم.»

روز یکشنبه ۸ اسفند سایت خبرآنلاین نوشت ساخت آرامگاه جدید برای «شهدای گمنام» از سوی شهرداری و شورای شهر پاسارگاد به مراحل اجرایی رسیده است. این در حالی است که مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس گفته است که از همه چیز بی‌خبر است و اطلاعی در مورد این اقدامات ندارد.

حمید فدایی، مدیر پایگاه پاسارگاد نیز در این‌باره گفته است طرح ساخت آرامگاه در حریم درجه دو پاسارگاد مدت‌هاست که از سوی مسئولان شهری پاسارگاد مطرح است و اکنون در حال اجرایی شدن است.

او گفت قرار است ارتفاع و مصالحی که به کار می‌برند، طبق ضوابط و قوانین میراث ‌فرهنگی باشد اما از آن‌جا که پاسارگاد ثبت میراث‌ جهانی است ضوابط و قوانینی دارد که اگر رعایت نشوند امکان خارج کردن آن از فهرست میراث ‌جهانی وجود دارد.

مجموعه تاریخی پاسارگاد، دربرگیرنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه کوروش، باغ پادشاهی پاسارگاد (کهن‌ترین چهارباغ ایرانی)، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.

این مجموعه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در نشست یونسکو در چین با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

Share