Share

سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای گفته است نیروهای دولتی سوریه و متحدان روسی و ایرانی‌اش و همچنین شورشیان سوریه در حلب مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

به‌گزارش رویترز، این گزارش که چهارشنبه یکم مارس / ۱۱ اسفند منتشر شده است، انگشت اتهام را به‌ویژه به سوی بمباران کاروان کمک‌های انسانی گرفته است که موجب کشته شدن ۱۴ نفر از امدادرسان شد و به توقف عملیات کمک‌رسانی به غیرنظامیان منجر گردید.

سازمان ملل همچنین در این گزارش به عملیات نیروهای دولتی سوریه با کمک حملات هوایی روزانه روسیه در شرق حلب بین ژوئیه و دسامبر سال گذشته میلادی اشاره کرده است که در آن‌ها صدها نفر کشته و چندین بیمارستان ویران شدند.

گزارش همچنین گفته است که از مهمات خوشه‌ای به‌طور منظم در حملات به مناطق پرجمعیت استفاده شده است بدون آن‌که میان نظامیان و غیرنظامیان تمایزی قائل شده باشند و همین موضوع چنین حملاتی را به جنایت جنگی نزدیک می‌کند.

نویسندگان گزارش سازمان ملل گفته‌اند که نمی‌توان تشخیص داد که مهمات خوشه‌ای توسط سوری‌ها به‌کار رفته، یا روس‌ها و یا هر دو.

این گزارش هیچ جنایت جنگی را به نیروهای روس نسبت نداده است اما به‌گفته سرجیو پینهیرو، رئیس کمیته تحقیق مستقل سازمان ملل در سوریه، تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

پینهیرو همچنین گفت محققان سازمان ملل فهرستی از افرادی که به عنوان جنایتکار جنگی شناخته شده‌اند منتشر خواهد کرد اما زمان انتشار آن را اعلام نکرد.

گزارش سازمان ملل آورده است: «در طول دوره مورد بررسی، آسمان حلب و اطراف آن به‌شکل مشترک توسط نیروهای هوایی سوریه و روسیه (…) کنترل می‌شد. آن‌ها به‌طور کلی از تجهیزات و سلاح‌های مشابه استفاده می‌کنند، موضوعی که در بسیاری از موارد مانع از نسبت دادن عاملیت اقدام‌ها به یکی از این دو نیرو می‌شود.»

گزارش سازمان ملل از ماه ژوئیه تا ماه دسامبر ۲۰۱۶ را پوشش می‌دهد و بر اساس مصاحبه با ۲۹۱ نفر از قربانیان این حملات به‌عنوان شاهد و تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای تنظیم شده است.

صدها قربانی غیرنظامی

این گزارش می‌افزاید که بالگردهای سوریه «در تمام طول سال ۲۰۱۶» بر روی حلب بمب کلر ریخته‌ و صدها نفر قربانی گرفته‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در گزارشی که ۱۳ فوریه / ۲۵ بهمن منتشر کرد، گفته بود که هلیکوپترهای نیروهای دولتی سوریه در طول حمله به حلب از تاریخ ۱۷ نوامبر تا ۱۳ دسامبر ۲۰۱۶ (۲۷ آبان تا ۲۳ آذر) از بمب کلر استفاده کرده‌اند اما رژیم سوریه این گزارش را اتهامی بیش ندانست و آن را رد کرد.

به‌گفته سازمان ملل دست‌کم پنج هزار تن از نیروهای دولتی سوریه نیز در اطراف بخش شرقی حلب مستقر شدند تا شورشیان را وادار به تسلیم کنند و یا با محاصره منطقه آن‌ها را به مرگ بر اثر گرسنگی بکشانند.

نویسندگان گزارش سازمان ملل معتقدند که نیروهای دولتی سوریه «با دقت برنامه‌ریزی شده» در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۶ / ۲۹ شهریور، ۱۸ کامیون امدادرسان سازمان ملل در سوریه را مورد حمله قرار دادند و دست‌کم ۲۰ غیرنظامی از جمله ۱۴ عضو نیروهای امدادرسان را کشتند.

پیش از این دلیل حمله به این کاروان معلوم نشده بود و آمریکا و روسیه یکدیگر را متهم به چنین اقدامی می‌کردند.

این گزارش از جنایات گروه‌های مخالف نیز گفته است. آن‌ها مناطق غیرنظامی غرب حلب را بمباران کرده و ده‌ها نفر از جمله غیرنظامیان را کشته و یا زخمی کرده‌اند. آن‌ها همچنین مانع از فرار مردم بخش شرقی حلب شده از مردم به‌عنوان «سپر دفاعی» استفاده کردند و به محله کردنشین شیخ مقصود نیز حمله کردند، اقداماتی که سازمان ملل آن‌ها را جزو جنایات جنگی می‌داند.

گزارش سازمان ملل در حالی منتشر شد که مذاکرات صلح سوریه در ژنو ادامه دارد. شورشیان گفته‌اند رژیم سوریه حاضر شده است درباره انتقال قدرت همکاری کند اما هیأت نمایندگی دولت سوریه در این‌باره چیزی نگفته است.

بیشتر بخوانید:

«ارتش سوریه در حلب از سلاح شیمیایی استفاده کرده است»

سازمان ملل و آمریکا حمله به کاروان‌ امدادرسانی سوریه را محکوم کردند

Share