Share

خانه آزادی در پژوهشی که روز دوشنبه ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین ۹۰) منتشر شد، اعلام کرد ایران از کم‌ترین آزادی اینترنت در جهان برخوردار است.

 

خانه آزادی که سازمانی غیر دولتی در واشنگتن است، در این گزارش گفته است پس از اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران، حکومت این کشور، آزادی اینترنتی را «محدود کرد» و شیوه‌هایی را برای کنترل ارتباط‌های اینترنتی به‌کار گرفت که از فیلترینگ سایت‌ها فراتر بود.

 

بنا به گزارش خانه آزادی، استونی، آمریکا، آلمان، استرالیا و بریتانیا کشورهایی هستند که رتبه اول تا پنجم آزادی اینترنتی را در جهان دارا هستند.

 

ایتالیا و آفریقای جنوبی نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

خانه آزادی، گروه دوم را کشورهایی نامیده که در آن‌ها آزادی اینترنتی «تا حدودی» وجود دارد. آذربایجان، پاکستان، روسیه، کره جنوبی، کنیا، گرجستان، مالزی، مکزیک، نیجریه و هند در این گروه قرار گرفته‌اند.

 

این سازمان غیردولتی گروه سوم را نیز به کشورهایی اختصاص داده که در آن‌ها، آزادی اینترنتی وجود ندارد.

 

در این فهرست تایلند، بحرین بلاروس، اتیوپی، عربستان، ویتنام، تونس، چین، کوبا، برمه و ایران قرار دارند.

دولت ایران قصد دارد برای مقابله با آن‌چه که اینترنت «ناپاک» نام نهاده، اینترنت «پاک» را راه‌اندازی کند

این گزارش می‌افزاید حکومت ایران علاوه بر محدودسازی اینترنت، اقدام به «تهدید و بازداشت فعالان اینترنتی» نیز می‌کند.

 

در چند سال گذشته ده‌ها وبلاگ‌نویس در ایران بازداشت و به حبس محکوم شده‌اند. در یکی از سنگین‌ترین محکومیت‌ها، حسین درخشان، وبلاگ‌نویس ایرانی به ۱۹ سال و نیم حبس محکوم شده است.

 

خانه آزادی همچنین در این گزارش گفته است ارتش سایبری ایران که به سپاه پاسداران ایران «وابسته است»، وب‌سایت‌های مخالفان را هک می‌کند.

 

پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، چندین سایت خبری مخالفان توسط ارتش سایبری ایران هک شد.

 

ایران از جمله کشورهایی است که عرضه اینترنت در آن با سرعت پایین و فیلتر گسترده وب‌سایت‌ها روبه‌رو است.

 

دولت ایران قصد دارد برای مقابله با آن‌چه که اینترنت «ناپاک» نام نهاده، اینترنت «پاک» را راه‌اندازی کند.

 

علی آقامحمدی، معاون نظارت و هماهنگی در سیاست‌های اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهوری ایران، هفته گذشته گفت نخستین شبکه اینترنت «حلال» که از سایت‌های غیراخلاقی پاک شده است، برای نخستین بار در ایران راه اندازی می‌شود.

 

پیش از این نیز، اسفند ماه سال گذشته رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل هسته‌های اولیه ایده «اینترنت پاک» در ایران خبر داد و ابراز امیداوری کرد پس از شروع این طرح در ایران، اینترنت پاک در اختیار تمام بشریت قرار ‌گیرد.

 

به گفته تقی‌پور، «درصد بالایی از استفاده‌های داخل کشور از اینترنت، استفاده‌های مناسب و درستی است اما درصد کمی هم که برای کسب‌وکارهای غیراخلاقی به کار می‌رود، باید به کلی از بین برود که با تحقق ایده اینترنت پاک، این فضای کثیف و غیراخلاقی در کشور منتفی خواهد شد.»

 

Share